Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Biz Kimiz

Yüzyıllar boyunca güzelliğiyle tüm dünyayı kendine hayran bırakan bir şehirdir İstanbul. Eşi benzeri bulunmayan boğazı ve tepelere kurulmuş minareleri ile gözleri kamaştıran ve insanları büyüleyen bir dokuya sahiptir. Sabahları okula giderken, işe giderken veya akşamüstü bir yere yetişmeye çalışırken söylendiğimiz ama boğaza karşı bir çay içerken tüm bu sıkıntılarını unuttuğumuz bir sevdadır İstanbul. Burada yaşayanların zaman zaman dert yandığı ama bir türlü vazgeçemediği bir bağımlılıktır; toprağı başka, sesi başka, kokusu başka…

Amacımız; bir çeşit yerel gazetecilik ve çözüm gazeteciliği yaparak İstanbul’da yaşanan yerel sorunları mercek altına almak ve şehirde yaşanan sıkıntıları yetkililere ulaştırarak çözüme kavuşmasını sağlamaktır. Tüm sorunlarına rağmen İstanbul’un sahip olduğu güzellikleri hatırlayarak ve hatırlatarak yol almaya çalışıyoruz. Kısacası İstanbul’un sesi olmak ve gelecek nesillere daha güzel bir İstanbul bırakabilmek için buradayız.

Çözüm Gazeteciliği Neye Odaklanır?

Çözüm gazeteciliğinin odak noktası, önemli sosyal ve yerel sorunlara yönelik mevcut çözümlerin altını çizmek ve değişimi kolaylaştırmaktır. Çözüm gazeteciliğinin gücü, izleyiciler ve haber kuruluşları arasındaki bağlantıyı güçlendirmek ve bir konuyla ilgili potansiyel katılımı arttırmaktır. En önemli hedefi ise, mevcut sorunlara (karmaşık sosyal problemler veya yerel sorunlar) dikkati çekmektir. Çözüm gazeteciliği bunu yaparken bir anlamda yerel gazeteciliğe destek verir. Temel amacı, haberler için daha fazla bağlam sağlamak ve yetkililerin veya okuyucuların ele alınan konular hakkında daha bilinçli olmalarını sağlamaktır. Özetle insanları “ne yapabilirim?”  diye sormaya teşvik etmektir. Çözüm gazeteciliği, toplumda ve sosyal yaşamda neyin iyileştirilebileceğine eğilir ve bu sorunlara odaklanarak problemleri bildirmeye çalışır.

 

 

Günümüz gazeteciliği teknolojik gelişmelerin etkisi ve ekonomik sorunlar sebebiyle zorlu bir süreçten geçmektedir. Ulusal çapta yayımlanan gazetelerin yaşadığı zorluklar bir yana dursun, yerel gazetecilik çok daha uzun bir zamandır ayakta kalabilmek adına büyük bir uğraş vermektedir. Bu noktada dileğimiz, yerel gazeteciliğin ülkemizde her anlamda yeniden doğrulabilmesidir.

Bununla birlikte internet ortamının sağladığı sınırsız özgürlüklerin bir sonucu olarak izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılan görsellerin veya haber metinlerinin  gazeteciliğe olumsuz etki ettiği noktasından hareketle yola çıkan ekibimiz, haberlerinde kullandığı tüm metin, fotoğraf, videoları kendisi üreterek yerel gazeteciliğin özgün içerik yapısının nasıl olması gerektiğine eğilmektedir. Ayrıca bu konuda çalışmalar gerçekleştirerek yerel gazeteciliğe destek vermek amacı taşımaktadır.

 

Çözüm İstanbul Ekibi

You don't have permission to register