Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Osmanlı’nın Beykoz’a Mirası: Mecidiye Kasrı

Osmanlı’nın Beykoz’a Mirası: Mecidiye Kasrı

Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’nın talimatıyla yapılan ve Sultan Abdülaziz’in kullandığı Mecidiye Kasrı, Beykoz’da bulunuyor.

İstanbul’da Beykoz çayırı ile Beykoz koyu arasında bulunan kasır bir tarafı deniz bir tarafı orman manzarası eşsiz bir görüntüye sahip. 11 sene boyunca inşası devam eden Mecidiye Kasrı, 1845 yılında Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’nın talimatıyla yapılmaya başlandı. Sultan Abdülmecid’in vefatından sonra inşası biten eser dönemin padişahı Sultan Abdülaziz Han’a teslim edildi.

 

 

Saltanat yapısı olan Kasrın mimarları Nigoğos Balyan ve Sarkis Balyan isminde Ermeni mimardır. Yapı iki kattan oluşuyor. Kasrın dış cephesinde simetrik detaylar bir hayli dikkat çekiyor. İç kısımları altın kaplamalar sahip ve odalarda ağır altın varaklı mobilyalar bulunuyor. Kasrın girişinde de oldukça büyük bir hol bizi karşılıyor. Bu kısım; büyük kristal avize, gösterişli perdeler ve şamdanlar ile zengin bir görüntü veriyor.

Kasrın yapıldığı ilk zamanlar Sultan tarafından günlük konaklamalarda kullanılmıştır. Ancak ilerleyen dönemlerde devlet erkanları ve elçi kabulünde kullanılmaya başlanmıştır. Osmanlı döneminin ilerleyen zamanlarında kasır kamu hizmetine açılmış ve yetimhane haline getirilmiştir. Cumhuriyet döneminde ise hastane olarak da kullanılmıştır.

Beykoz Mecidiye Kasrı 1997 yılında görüntüsü itibariyle Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından tahsis edildi 2005 yılında geniş kapsamlı restore edilen kasır günümüzde ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

Haber: Sümeyra Doğan

Yorum Yap

You don't have permission to register