Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Osmanlı’nın Huzur Bahçeleri: Maslak Kasırları

Osmanlı’nın Huzur Bahçeleri: Maslak Kasırları

İlk olarak Sultan II.Mahmud döneminde av ve dinlenme yeri olarak inşa edilen Maslak Kasırları güzelliği ve ihtişamıyla İstanbul’a renk katıyor.

Levent ve Ayazağa semtlerini birbirine bağlayan ana yolun sağında bulunan Maslak Kasırlarının yer aldığı çevrede ilk yapılaşmaların, Sultan II. Mahmud (1808-1839) döneminde başladığı, bölgenin sultanlara ait bir av ve dinlenme yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu yıllarda tarih sahnesine çıkan ve bölgeye özel bir konum kazandıran Maslak Kasırlarının ne zaman ve kim tarafından yaptırıldıkları tam olarak saptanamamakla birlikte, büyük bir bölümü Sultan Abdülaziz (1861-1876) dönemine atfedilmektedir. Şehzadelik yıllarında Sultan II.Abdülhamid’e (1876-1909) tahsis edilmiş olan Maslak Kasırları, Sultan’ın Osmanlı tahtına çağrılmasına tanık olmuştur ve bu yönüyle Osmanlı tarihi açısından özel bir önem taşımaktadır.

Günümüzde Sultan II.Abdülhamid ile özdeşleşmiş yapılardan biri olan Maslak Kasırlarının bulunduğu çevrede ilk yapılaşma Sultan 2.Mahmud döneminde başladı. Sultan Abdülaziz döneminde devam eden yapılaşma, Sultan II.Abdülhamid’in şehzade olarak yapıları kullandığı dönemde ise günümüzdeki halini aldı. 170.000 metrekarelik yeşil bir doku içerisinde, bölgeye hakim bir konumda yer alan yapılar ve çevresi Maslak ismini, bölgede varlığı bilinen su dağıtım merkezlerinden alıyor.

 

 

 

Mimari açıdan farklı özelliklerde bir yapılar topluluğu olan ve 170 dönümlük orman arazisinin ortasında yeşilin tüm tonlarını barındıran
bir koruluğun içinde yer alan Maslak Kasırları’ndan günümüze; Kasr-ı Hümâyûn, Mâbeyn-i Hümâyûn ve Limonluk, Çadır Köşk ve Paşa Dairesi gelebilmiştir. Boğaziçi’nin Karadeniz’e açıldığı noktayı çok iyi görebilen bir konumda, çevrelerindeki yeşil örtüyle bütünleşen bu yapılar, 19. yüzyıl sonları ahşap Osmanlı konut mimarlığı ve süslemeciliğinin seçkin örneklerini oluşturuyor.

Günümüzde Kasr-ı Hümâyûn, eldeki belge, anı ve eski fotoğrafların ışığında onarılarak bir müze-saray olarak geziye açılmış durumdadır. Mâbeyn-i Hümâyûn ve ona bağlantılı Limonluk ile Çadır Köşk ve bahçesi de aynı biçimde ele alınarak onarılmış ve ziyaretçilerin oturup dinlenebilecekleri birer kafeterya kimliğine kavuşturuldu. Limonlukta özellikle kış aylarında çiçek açan kamelyalar kentte türlerinin en yaşlı örneklerini oluşturuyor. Maslak Kasrı bahçeleri ulusal ya da uluslararası nitelikteki resepsiyonlara tahsis edilebiliyor.

II.Abdülhamid’in şehzadelik yılları burada geçti.

Kasırların 1868 tarihinde Şehzade Abdülhamid’in ikametine tahsis edilmeleri bölgeye ve yapılara farklı bir anlam kazandırıyor. Yapıların Şehzade
Abdülhamid’in zevkine göre şekillenmesinde İstanbul’da yaşayan Rum asıllı Mimar Vasilaki İonnidis’in önemli etkisi olduğunu söylenir. Sultan
II.Abdülhamid’in şehzade ve veliaht statüsünde yaklaşık 8 yıl kullandığı Maslak Kasrı, bir şehzadenin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlanmış, adeta küçük bir saray olarak yapılandırılmıştır. Bu dönemde yapılar Şehzade Abdülhamid’in alışılmış saray ve ortamından uzak yaşam sürdüğü, ve 1876 yılına kadar daimi olarak ikamet ettiği ilk şehzade yapısı olma özelliğini taşıyor.

 

 

Maslak Kasırları, 1924 yılına kadar hanedan mensuplarınca ikametgah olarak kullanıldı. 1924 yılında Saltanatın kaldırılmasından sonra
Osmanlı Hanedanına mensup kişiler yurt dışına çıkarıldıktan sonra, kullandıkları mekanlar içindekiler ile birlikte Millet adına korunmak üzere TBMM’ne intikal edildi. Maslak Kasırları 1937 yılında Yüksek Askeri Şuranın almış olduğu karar doğrultusunda Prevantoryum’a dönüştürülmüştür. 1960 yılına sonlarına kadar 50 yatak kapasiteli hastane olarak kullanılan mekan bir süre sonra Milli Saraylara devredilmiş ve restorasyonu yapılarak 1986 yılında Müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır. Milli Saraylara bağlı olan Maslak Kasırları, yalnızca pazartesi günleri ziyaretçilere kapalıdır. Geri kalan günlerde saat 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

Haber: Furkan Elveren

 

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register