Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Zamanın Durduğu Yer: Tanpınar Müze Kütüphanesi

Zamanın Durduğu Yer: Tanpınar Müze Kütüphanesi

Tarihin tüm görkeminin ve güzelliğinin yansıtıldığı, Osmanlı padişahlarının gücünü ve zenginliğini göstermek amacıyla yapılmış Alay Köşkü, Türk edebiyatının en değerli yazarlarından, ‘Zaman Şairi’ olarak da bilinen Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ismiyle 2011 yılından beri “Edebiyat Müze Kütüphanesi” olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Gülhane Parkı’nın girişinde sol tarafta bulunan müze, daha içine girmeden şehrin saklı güzelliklerinden biri olduğunu hissettiriyor. 12 Kasım 2011 yılında hem bir halk kütüphanesi hem de bir müze olarak hizmet veren Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, Tanpınar’ın öğrencilik
yıllarından hocalık zamanlarına ve özel yaşamına ait fotoğrafların sergilemesi dışında birçok yazar ve şairin şahsi eşyalarını, kendi el yazısı mektuplarını, notlarını, bilinmeyen fotoğraflarını ve ilk kitap baskılarını bulundurarak meraklılarına tarihi bir yolculuk yaşatıyor.

 

 

3 kattan oluşan müzenin kütüphane kısmı ise zengin bir arşivle edebiyat severlere sunuluyor. Kütüphanede 1000’den fazla yazara ait, 1000 tanesi İstanbul konulu olmak üzere, 8 bin 325 kitap bulunuyor. Bunlar; Kent kitapları, Btaölge Yazarları kitapları(Marmara Bölgesi), Kuram ve Estetik kitapları, Ödüllü Türkçe kitapları, Ödüllü Nobel kitapları, TEDA (Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatı ile ilgili Eserlerin Türkçe Dışındaki Dillerde Yayımlanmasına Destek Projesi) kitapları, Tıpkı Basımlardan seçki kitaplarıdır. Edebiyat Müze-Kütüphane bünyesinde edebiyat kafe bulunmakta, burada okuyucu çay ve kahve içerek abone olunan 100’e yakın güncel sanat- edebiyat dergisini okuyabiliyor veya sohbet edebiliyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi pazar günleri hariç, haftanın altı günü 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kütüphaneye giriş ise ücretsiz.

 

Alay Köşkü

Bâb-ı Âli’nin karşısında, Gülhane Parkı’nın Soğukçeşme Kapısı’nın solunda, Topkapı Sarayı surlarının Alemdar Caddesi’ne bakan burçlarının üstünde yer alan Alay Köşkü, Osmanlı padişahlarının; Devlet-i Aliyye’nin gücünü ve zenginliğini dosta düşmana göstermek amacıyla düzenlenen alayları ve geçit törenlerini izlemesi, asker ve halkı selamlaması amacıyla 17.yy’da inşa edilmiştir. Bu nedenle köşkün bir diğer ismi de “Selam Köşkü’dür. Cumhuriyet’in ilk yıllarında Güzel Sanatlar Birliği’ne tahsis edilen köşk, 1938’de Topkapı Sarayı Müdürlüğü’ne bağlanmış ve kapsamlı bir tadilattan geçirilmiştir. 1959-60 yıllarında tekrar bir tadilat geçiren köşke sonradan eklenen ahşap katlar ve bölmeler kaldırılmıştır. Alay Köşkü, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, 12 Kasım 2011 tarihinde Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi ve Kütüphanesi olarak tekrar hizmete açılmıştır.

 

 

Haber: Furkan Elveren

 

Yorum Yap

You don't have permission to register