Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Marmara İlahiyat Camii Modern Yapısıyla Dikkat Çekiyor

Marmara İlahiyat Camii Modern Yapısıyla Dikkat Çekiyor

Tasarımı ile geleneksel camiilerden ayrılan Marmara İlahiyat Camii, mimarlık geleneğimizin bugünün diliyle yorumlanmış örneklerinden biri.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Camii, üniversitenin Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki yerleşkesinde ibadete açık bulunuyor. Önündeki meydanı ve altındaki kültür merkezi ile büyük bir alana inşa edilen Marmara İlahiyar Camii’nde, yaklaşık 4500 kişilik ibadet alanı bulunuyor. İç mekan da bulunan hat sanatları ve işlemeler geleneksel mimarimizden esinlenerek oluşturuldu. Mihrabı, minberi, kürsüsü doğal taştan tasarlandı. Minare tasarımında oryantalizmden uzak bir tarz tercih edilirken, Osmanlı’da çok önem verilen minare tasarımları günümüz diliyle yorumlanmış bir haliyle karşımıza çıkıyor.

 

 

Hilmi Şenalp tarafından tümden gelim ve tüme varım felsefesi ile tasarlanan camii, her yönü ile mimari geleneğimizden izler taşıyor. Doğadaki ‘nautilus’ formu ile mimari geleneğimizdeki kırlangıç tavan formu birleştirilerek yeni bir bakış açısı getiriyor. İslam’ın özünde bulunan “çoklukta birlik, birlikte çokluk” kavramını temsil eden bu teknik, ahşap parçaların üst üste getirilmesi ile meydana gelen bir tavan sistemi. Merkezi mekan vurgusunu ve birlik kavramını vurgulayan camiide ışık ve gölge açısından şeffaflığa öncelik verilmiş durumda. Dışarıdan içerisi, içeriden dışarısı okunabiliyor. Herkesi kendine hayran bırakan tasarımı ve günlük hayata ait bir çekim alanı olan camiinin avlusu ne yazık ki bakımsız durumda.

 

 

Haber: Zeynep Akay

Yorum Yap

You don't have permission to register