Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Her şeyin Başladığı Yer: Taksim Stadyumu

Her şeyin Başladığı Yer: Taksim Stadyumu

İstanbul’un ilk stadı olan Taksim Stadyumu, bugünkü Gezi Parkı’nın bulunduğu alanda yer alıyordu. 1900’lerin başından 1930’lu yıllara kadar birçok önemli maça ev sahipliği yaptı.

Ülkemizde kurulan ilk stadımızın sadece 90  yıllık mazisi bulunuyor. İlk stadyum, bugün Taksim Gezi Parkı olarak bilinen yere kuruldu. 1.Topçu Alayı Kışlası olarak inşa edilen binanın iç avlusu uzun yıllar stat olarak kullanıldı.

Taksim Stadyumu olarak anılan meydanda Türk spor tarihindeki ilkler yaşandı. İlk milli maçımızı Romanya’ya karşı bu statta oynadık. Stat ülkemizdeki ilk uluslar arası organizasyonlara da ev sahipliği yaptı. Balkan Güreş ve Balkan Atletizm Şampiyonları burada gerçekleşti. Futbolun coşkusu, o zamanlardan günümüze dek artmış, renkli anılara sahne olan Taksim Sahası kapansa da teknik kapasitesi ve seyirci sayısı artan yeni stadyumlar açıldı. Taksim Kışlası ve stadı 1930’lu yılların sonunda misyonunu tamamladı. Tarihe damgasını vuran geniş alan, dönemin belediye başkanı Lütfü Kırdar tarafından, “ Taksim Meydanı’nı yeniden düzenleme” projesi kapsamında yıktırıldı. Taksim Gezi Parkı, eski günlerin renkli anılarından uzak olsa da, İstanbul’ un merkezinde önemli bir dinlenme alanı olarak dikkat çekiyor.

 

 

 

Mezarlık, Kışla, Stat, Park…

1560’tan 1803’e kadar Ermeni Surp Agop Mezarlığı olarak kullanılan alanın bir kısmına Sultan III. Selim,  kapıkulu askerlerinin topçu sınıfı için kışla yaptırırken (1803- 1804) çıkan Kabakçı İsyanı ile kışla tahribata uğradı. Bu tahribattan sonra  kışla Sultan II. Mahmud döneminde yenilendi. Ancak 1847 yılında çıkan bir yangın ile kışla oldukça zarar görse de klasik şemasını korudu. Topçu Kışlası kullanıldığı zamanlarda burada çeşitli spor organizasyonları yapılıyordu.

Sermed Muhtar Alus’un tanıklığına göre, gerçekleştirilen ilk spor organizasyonu 1909’da yapıldı. Futbola karşı artan ilgi ve bu kışlanın karşısındaki Talimhane alanında yapılan maçların topladığı büyük kalabalık, o sıralarda bir dergisi yayımlamakta olan Çelebizade Said Tevfik Bey’i Taksim Kışlası’nın avlusunu bir stadyum haline getirmeye teşvik etti.

 

 

1921’de açılan stadyum, bazı Türk kulüp idarecilerinin uyguladığı boykot yüzünden Said Bey’in elinde daha fazla kalamadı. İstanbul’un kurtuluşundan sonra Said Bey stadı tekrardan devraldı. İlk milli maçımızı Romanya’ya karşı oynadığımız, ilk uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yaptığımız stat, futbol dışında da Balkan Güreş ve Balkan Atletizm Şampiyonalarına ev sahipliği yaptı. Taksim Stadı iki ahşap tribünü ile yaklaşık 8.000 kişi alabiliyordu.

 

 

 

Araştırma-Haber: Furkan Elveren

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register