Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Osmanlı’nın Saklı Tulumbası

Osmanlı’nın Saklı Tulumbası

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiş tek tulumba Kadırga’da bulunuyor, tulumbayı görmek için yurt dışından gelen turistler ise şaşkınlık yaratıyor.

Tulumba, İtalyanca “tromba” kelimesinden dönüşmüş ve aleti kullananlara ise “tulumbacı” denmiştir. Osmanlı Dönemi’nde 1720 senesine kadar İstanbul’daki yangınları yeniçeriler söndürürlerdi. 18.yüzyılın başlarında yangın söndürmek için tulumba yapılmış ve Tulumbacı Ocağı kurulmuş. Yangın söndürmek amacıyla kullanılan ilk tulumbayı Osmanlı’da Fransız asıllı bir mühendis olan Gerçek Davud’un imal ettiği bilinmektedir.

Yangınlara hızlı ve etkin bir şekilde müdahale edilebilmesi için her mahalleye bir tulumba tedarik etme şartı getirilmiş ve mahalle tulumbacılığı yaygınlaşmıştır. Bir mahallenin tulumbacıları bir kahvehaneyi merkez edinir ve alet edevatını buralara koyarlarmış.

Osmanlı’dan kalan bu son tulumba, geçmiş zamanın ‘tulumbacılar kahvehanesi’ olan şimdiki adıyla “Kadırga Havuzlu Kıraathanesi” nin bahçesinde bulunuyor.

 

 

Bizim böyle bir mirastan pek haberimiz olmasa da insanlar tarih kitaplarından bu tulumbanın varlığını öğrenip yurt dışından görmeye gelen çok.Burada saklı olan tulumbacıbaşına ait bu tulumba, hala işlevini yerine getirir durumda.

 

Haber: Nurbanu Gözsüz

Yorum Yap

You don't have permission to register