Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Bir Mimar Sinan Eseri; Kuşkonmaz Camii

Bir Mimar Sinan Eseri; Kuşkonmaz Camii

Mimar Sinan’ın ölümsüz eserlerinden biri olan Şemsi Ahmed Paşa Camii Külliyesi, nam -ı diğer Kuşkonmaz Camii’nin kendini diğer camilerden ayıran bir özelliği var, kuş konmaması. İşte Üsküdar Sahil’de bulunan Camii’nin mühendislik sırları…

Mimar Sinan’ın ölümsüz eserlerinden biri olan Şemsi Ahmed Paşa Camii Külliyesi, nam-ı diğer Kuşkonmaz Camii’nin kendini diğer camilerden ayıran bir özelliği var, kuş konmaması. Titizliği ile tanınan Şemsi Ahmed Paşa 1580 yılında, Mimar Sinan’dan üzerine kuşların pislemeyeceği bir külliye yapmasını istedi.
Bunun üzerine Mimar Sinan, bir araştırma yapar ve caminin şuan da üzerinde bulunduğu konumu bulur. Bu konum kuzey ve güney rüzgarlarının kesişim noktasıdır ayrıca dalgaların kıyıya vurma sesi insan kulağının duyamadığı akustik bir titreşime sahiptir. Bu iki etmenden ötürü kuşlar, bölgeyi teğet geçerler.

 

 

Üsküdar Sahil şeridinde bulunan Camii, Galata Köprüsü ve Haliç’in girişinin tam karşısına, tek kubbeli bir yapı olarak inşa edilir. Şemsi Ahmed Paşa türbesi de, caminin hemen yanında yer almaktadır.
Denize sıfır nokta da inşa edilen caminin denize kayma riski de göz ardı edilmemiştir. Zemine hareket edebilen iki sütun inşa eden Mimar Sinan’ın dehası tekrardan ispatlanmış oldu, öyle ki cami kayma riski olduğunda bu iki sütun hareket edebildiğinden uyarabiliyor. Yüz yıllardır ayakta kalmayı başaran bu eser, Marmaray projesi başladığı dönemde, denize kazık çakma işlemi sırasında az da olsa etkilenmiş ama herhangi bir hasar meydana gelmemiştir.

 

 

Haber: Zeynep Akay

Yorum Yap

You don't have permission to register