Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Atatürk’ün Yaz Köşkü: Florya Atatürk Deniz Köşkü

Atatürk’ün Yaz Köşkü: Florya Atatürk Deniz Köşkü

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile olan fotoğraflarından anımsadığımız Florya Atatürk Köşkü Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor.

‘’Küçük kuşların kanatları, denizin mavi tonlarına yakışır. İstanbul’da bahar kokan semtler vardır.” Günümüzde de dokusunu koruyan Florya bu semtlerden birdir. Bir rivayete göre semt, adını bölgede sık rastlanan ‘’Flurya’’ kuşlarından almıştır. Atatürk’ün yaz aylarında dinlenmek ve denize girmek için sık sık ziyaret ettiği bu köşk, adını Flurya kuşlarından aldığı rivayet edilen Bakırköy’ün Florya semtinde bulunmaktadır.

İstanbul Belediyesi tarafından Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk için, Mimar Seyfi Arkan’a yaptırılan Deniz Köşkü, Atatürk’ün Florya’da kaldığı zamanlarda Cumhurbaşkanlığı (Riyaset-i Cumhur) makamı olarak da hizmet verdi. Deniz üzerinde inşa edilen köşk 1935 yılının Haziran ve Temmuz aylarında yaklaşık iki aylık bir sürede inşa edildi.

Deniz köşküyle birlikte Cumhurbaşkanı mahiyeti için üç küçük köşk daha yapılmış olup bunlar; Genel Sekreterlik Köşkü (Beyaz Köşk), Yaverlik Köşkü(Mavi Köşk), ve Misafir Köşkü(Kırmızı Köşk)’dür. Hizmet binalarının da yer aldığı yapılar topluluğu içinde ayrıca yemek ihtiyacını karşılamak üzere bir de mutfak binası ilave edilerek kompleks 1936 yılında tamamlandı.

 

 

Atatürk yaz aylarında birçok kez buraya geliyordu

Atatürk, 1935 yılının Temmuz ayından itibaren aralıklarla denize girmek, dinlenmek için köşke pek çok kez gelirdi. Önceleri Florya’ya günübirlik gelip, akşamları Dolmabahçe Sarayı’na dönerdi. Köşkün inşaatı ve tefrişatı tamamlandıktan sonra bu kez, Deniz Köşk’ünü yaz aylarında birinci derecede ikamet yeri olarak kullandı. Atatürk, Florya’dan hükümetin çalışmalarını yakından takip etmiş, gerektiğinde Bakanlar Kurulu’nu Deniz Köşk’ünde toplantıya çağırmıştır. Atatürk’ün son üç yıllık yaşamında Florya Deniz Köşkü, Çankaya Köşkü ve Dolmabahçe Sarayı yanında üçüncü bir Cumhurbaşkanlığı makamı olarak hizmet vermiştir.

Köşk, Atatürk tarafından son olarak 28 Mayıs 1938 günü kullanıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra da Cumhurbaşkanları tarafından 1988 yılına kadar yazlık dinlenme yeri olarak kullanılan Deniz Köşkü, 1993 yılından itibaren ‘’ Florya Atatürk Deniz Köşkü Müzesi’’ olarak kültür hizmetine sunuldu.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Müzesi, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzeye giriş ücreti öğrenciler için 5TL iken yetişkinler için 10TL’dir.

 

 

 

Haber: Furkan Elveren

 

Yorum Yap

You don't have permission to register