Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  İstiklal’deki Sent Antuan Kilisesi’nin İlginç Hikayesi

İstiklal’deki Sent Antuan Kilisesi’nin İlginç Hikayesi

Asırlık Sent Antuan Kilisesi, İstiklal Caddesi’nden geçen herkesi büyülü mimarisiyle etkileyen bir yapı. Peki bu kilisenin tarihini ve şuan ki yerini nasıl aldığını hiç merak etmiş miydiniz?

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunan tarihi Sent Antuan Kilisesi ismini 1195 yılında Lizbon’da doğan ve Vaftiz olduğunda Fernando adını alan Aziz Antuan’dan aldı. Avrupa’nın önemli bilim insanlarından biri olan Antuan, genç yaşında ailesinin görkemli yaşamından ayrılarak, manastıra girdi ve kendini geliştirmeyi seçti. 25 yaşında papazlık rütbesini alan Antuan, Hristiyanların İncil’ine göre, Katoliklik’ten sapmış kişilerin Tanrı yolunda yaşaması için çalıştı. 1231 yılında ise bilinçli bir şekilde hayata veda etti.

 

 

 

Sent Antuan nasıl inşa edildi?

Sent Antuan Kilisesi İstanbul’da doğan İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından yapıldı. 2. Mustafa’nın, annesinin ısrarlarına karşın Aziz Fransua kilisesini camiye çevirmesi üzerine Rahipler yeni bir yere taşındı. 1724 yılında Pera’da inşa edilen kilise kutsandı. 1904 yılında ise tramvay yolunun inşası nedeniyle Sent Antuan kilisesinin yıkılması gerekti. Rahipler kendilerine aynı cadde üzerinde bir yer ararken bugünkü Sent Antuan Kilisesi’nin yeri uygun bulundu.

Peder Ceneve kontratı 1905 yılı 21 Kasım’da imzaladıktan sonra 23 Ağustos günü Papa’nın Vekili Mgr. Giovanni Tacci’;nin Genel Vekili Mgr. Giovanni Borgomaneto, kutsamada bulundu ve kilisenin temeline ilk taşı koydu. Maddi kaynak yetersizliği nedeniyle 1907 yılının Aralık ayında çalışmalar dursa da, iki yılın sonunda 1910 Ocak ayında inşaata yeniden başlandı. 1912’de Aziz Antuan’ın naaşının Padova Basilikası’ndaki yerine taşınmasının yıldönümü olan 15 Şubat’ta Rahipler yeni kiliselerine taşındılar.

Papa 11. Pius 1932 yılında kiliseyi bir Basilica düzeyine yükseltti. İstanbul’un en büyük kilisesi olan Saint Antuan Kilisesi aynı zamanda cemaati en geniş kilise olarak hizmet vermeye devam ediyor. Kilisede İsa, Az. Antuan gibi Hristiyan halkı adına önemli kişiler için anıtlar mevcut. Kilisenin iç kapısından girildiğinde sağ tarafta kitap, hediyelik ve kilisede dilek dileyebilmek için mum alabileceğiniz bir bölüm var. Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve lehçe dillerinde ayin yapılan kilisede evlenmek de mümkün. Kilise her gün belirli saatlerde ziyaret ve ayin için açık durumda.

 

 

Kilisenin mimari yapısı

Dış cephesi tuğladan olan yapının girişi, iki yanında bulunan binaların arasından verilmiştir. Bu sistem, o dönem için kiliseye gelir getirme amacıyla tasarlanmıştır. İstiklal Caddesi girişinin önünde 6’şar katlı ve birbirine geçitle bağlanan iki apartman, St. Antuan apartmanlarıdır ve istiklal caddesinin ilk betonarme yapılarıdır. Neogotik üslubu ile inşa edilen kiliseyi dışarıdan görüp de girmemek, merak etmemek mümkün değil.

 

Haber: Burçin Kavalcı

Yorum Yap

You don't have permission to register