Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Halil İnalcık’tan İstanbul Yazıları (Bölüm II)

Halil İnalcık’tan İstanbul Yazıları (Bölüm II)

Galata’da ticaret amaçlı bulunan ve nesiller boyu yaşayan Levantenler, sosyal ve kültürel açıdan İstanbul’un tarihine mühim izler bıraktılar.

Adları “güneşin doğuşu” anlamına gelen “lever” kelimesinden geliyor. Eski İstanbul halkının argo tabiri ile “Tatlısu Frenk’i” olarak da bilinen Levantenler, Osmanlı Devleti’nde özellikle Tanzimat sonrasında İstanbul ve İzmir gibi büyük liman kentlerinde yoğunlaşmışlardır. Bu kozmopolit halkın ortak dili Fransızcadır. Levantenler köken olarak, Fatih Sultan Mehmed zamanında Ahdnâme ile teslim olan Peralı eski Ceneviz ailelerdir. İstanbul’da 1453 senesinde hizmetkarları ile beraber 600 kişi olarak sayıldılar.

 

Bir Levanten Ailesi Büyükada’da

 

Galata bir zamanlar Frengistan olarak anılıyordu.

Özellikle 1838 İngiltere-Osmanlı Antlaşması ve Kırım harbi sırasında İstanbul’daki azınlıkların, İstanbul’daki mahallelerini bırakıp Galata’ya göç etmeleri, Levanten nüfusun oluşmasında başlıca rol oynamaktadır. Levantenlerin Galata’da asıl yoğunlaşma nedeni Ticaret ve Denizcilik alanındaki iş birlikleriydi. Ticaret nedeniyle Galata’ya gelen Levantenler ile birlikte Galata da önemli bir Fransız cemaati de ortaya çıkmıştır. Hatta tarihçi ve devlet adamı olan Tursun Beg, Galata’yı “Frengistan” diye anmıştır.

Galata’da birbirine bağlı olarak nüfusu artan bu batılı gruplar Levanten adı altında üç gruptan
oluşuyordu. Bu gruplar:
1. Frenkler yani Avrupalılar. Tüccarlar, bankerler. Bunlar İstanbul’un Katolik veya Rum-Ortodoks aileleri ile evlenerek Levantenlerin ayrı bir grubunu oluşturuyordu.
2. Konsolos himayesini almış, elçiliklere yanaşmış, Frenklerle karışmış Levantenler
3. Pera’da fetihten beri yerleşmiş çoğu İtalyan olan grup. Mangifica Kommunica adı ile bilinen 20 kadar aileden ibaret olan eski Galata sakinleridir.

Kendilerini tiyatroya ve sanata bağlı insanlar olarak tanımlayan Levantenler günümüzde dahi İstanbul ve İzmir’de kimliklerini ve kültürlerini yaşatmaya çalışıyorlar.

 

İzmir Kordon’da Levantenler      

 

                                                                 Görseller Kaynak: Ekrem Buğra Ekinci / İzmir Dergisi

Araştırma-Haber: Beyza Ergan

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register