Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Modern Bir Han İzlenimi: “Beta Yeni Han”

Modern Bir Han İzlenimi: “Beta Yeni Han”

BETA Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Beşir Uğur’un desteği ile restore edilen han kapılarını ‘’Beta Yeni Han’’ adıyla yeniden açtı. 

Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan hanlar içinde özel bir hikayeye sahip olan han, sırasıyla Emin Han, Tahmis Han, Hasırcılar Han ve Yeni Han adlarını almış. Yaşadığı talihsiz hasarın izlerini uzun yıllar taşıyan han, harap bir halde yıllarca atıl kalmış ve günümüzde BETA Gıda tarafından 49 yıllığına Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralanmış.

Tahtakale Mahallesi Hasırcılar Cadde’sinde yer alan Beta Yeni Han, Osmanlı döneminde kahvenin ilk işlendiği yani öğütüldüğü yer olarak biliniyor. Bu açıdan büyük önem taşıyan ve rivayete göre ilk kahvenin pişirildiği ocak, restore edilen handa varlığını koruyor. 

 

 

Beta Han adeta kafe gibi tasarlanmış

Han’ın girişinde bulunan kısa koridorda tarihi dokunun ruhuna sadık kalarak, kültürel yapıya zarar vermeden gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları fotoğraflanıp, öncesi ve sonrası olarak ayrılarak misafirlerinin beğenisine sunuluyor. 

Girişten hemen sonra önünüze bir avlu çıkıyor, Beta Çayın 80’den fazla çay çeşidi sunduğu bir çay evi, kuruyemiş ve kahve dükkanları ile birlikte yaratılan ambiyans, ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunarken aynı zamanda bilmediğimiz dünyaların kapılarını da açıyor. 

Beta Han’ın tavanı camekan olarak tasarlanmış. Kullanılan cam ve metallerin hanın estetiğini bozduğu belirten bazı kesimler ve blog yazarları olsa da, Beta Yeni Han, İstanbulluların oldukça ilgisini çekiyor.

 

 

Haber: Melike Delibalta

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register