Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  Seyir Teraslı, İstanbul Manzaralı, Kütüphaneli “Karlıtepe Camii”

Seyir Teraslı, İstanbul Manzaralı, Kütüphaneli “Karlıtepe Camii”

İstanbul’da kütüphanesi olan tek cami özelliği taşıyan, yapımına 2008 yılında başlanılan ve 2018 yılında tamamlanan Karlıtepe Camii, kütüphanesinde barındırdığı kitaplarla eşsiz İstanbul manzarasını vatandaşlar ile buluşturuyor.

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Karlıtepe mahallesinde bulunan ve içerisinde seyir terası ve minaresinde kütüphane bulunan Karlıtepe Merkez Camii, manzarası ile kitapseverlerin odak noktası haline geldi.

Kente karın ilk düştüğü yer olarak bilinen Beykoz Karlıtepe, şehrin ormanlık ve yüksek bir noktasında bulunuyor. Caminin minaresinde bir şerefe gibi tasarlanmış sekizgen seyir terasının bir tarafından İstanbul Boğazı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün dışında İstanbul’un tarihi mekanlarının da izlenebildiği kütüphaneye erişim asansörle sağlanıyor.

 

 

2 Binden Fazla Kitap, Erişim Ücretsiz

Aynı anda 45 kişiyi ağırlayabilen kütüphanede 2 binin üzerinde kitap bulunuyor. Minare yüksekliği 52 metre olan Karlıtepe Merkez Camii, seyir terasının da dahi edilmesiyle 61 metre uzunluğa sahip bir mekan. Saat 10.00 ile 18.00 saatleri arasında açık olan kütüphanede ziyaret saati sınırı bulunmazken, akşam ve yatsı namazlarının arasındaki vakitte kapalı oluyor. Minareyi ziyaret ise ücretsiz olarak sağlanıyor.

Anadolu Ajansı’nın sorularına yanıt veren Karlıtepe Merkez Camisi Vakıf Başkanı Hüseyin Kurt: “Caminin ilk projesinde burayı diğer camiler gibi çift minareli olarak planlamıştık. Onursal başkanımız Hüseyin Özyurt’un seyir terası ile kütüphane fikri bizi heyecanlandırdı. Projesini hazırlayarak yapımına başladık. İsteyen roman, isteyen çocuk kitapları, isteyen de Kur’an okuyabilir. Devletine, bayrağına saygılı olan bütün yazarların kitaplarını burada bulabilirsiniz.” açıklamasında bulunmuş.

 

 

Haber: Furkan Elveren

Yorum Yap

You don't have permission to register