Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Yerel Sorunlar   /  200 Yıllık Tarihi Hamam Kurtarılmayı Bekliyor!

200 Yıllık Tarihi Hamam Kurtarılmayı Bekliyor!

Kartal’da bulunan 200 yıllık Şifa Hamamı unutulmuş bir harabeyi andırıyor.

Kartal’da iskeleye yakın bölgede bulunan Tarihi Şifa Hamamı, Hacı Mustafa Paşa için 1807 yılında inşa edildi. Genel olarak Kartal Hamamı olarak da bilinen Şifa Hamamı, 1974 yılında yapılan yenileme çalışmaları nedeniyle asıl görüntüsünden tamamen uzaklaşmış hale geldi. Günümüzde kapalı olan hamam, görüntüsü ve yapısıyla görenlere adeta harabeyi andırıyor.

Kordonboyu Mahallesi’ndeki Şifa Hamamı yaklaşık 7 senedir unutulmuş durumda. Hacı Osman Paşa’nın mülkü olarak yapılan hamam için bu zamana kadar hiçbir arkeolojik ya da bilimsel bir çalışma yapılmadı. Toplamda 3 hisseli özel şahıslara ait olduğu belirtilen hamam için vatandaşların isteği, hamamın tarihe tekrar kazandırılması.

Marmaray için yenilenmiş tren raylarıyla birlikte banliyo hattının çevresindeki eski yapılar TCDD tarafından kamulaştırılmıştı. Hürriyet Caddesi üzerindeki Marmaray hattının yanındaki iş yerleri yıkılırken,  Tarihi Şifa Hamamı korunmaya alındı.

 

 

Kaderine Terk Edildi

Kartal Merkez Camii yukarısında bulunan hamam, tamamen yalnızlığa terk edilmiş durumda. Bu eski yapı, tarihi bir değer olmaktan ziyade daha çok bir enkazı andırır vaziyette. Özellikle duvarlarının ve taban kısımlarının pis ve kırık bir halde olması bu tarihi mekana verilmiş en büyük zararlardan biri.

Kartal halkı bu tarihi hamamın önemini şu sözlerle vurguladı: “ Hamamın Kartal’a tekrar kazandırılması çok önemli. İlçe merkezinde olmasından dolayı bölge açısından bilgiler verebilir. Zaten 200 yıl dayanmış bir hamam bu. Hamam doğabilecek bir tehlikeye karşı savunmasız halde.” Tarihi Şifa Hamamı’nın bilimsel bir çalışma yapılıp, tekrar restore edilmesi bölge tarihi
açısından önem arz ediyor.

 

 

Haber: Ali Gülaydın

 

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register