Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  İstanbul’da Barajlar Alarm Veriyor

İstanbul’da Barajlar Alarm Veriyor

İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 39`a düştü. Yapılan araştırmalara göre, İstanbul’un yaklaşık 100 günlük suyu kaldığı tahmin ediliyor.

İstanbul’daki barajların doluluk oranlarıyla ilgili İSKİ’den açıklama geldi. Yapılan açıklamada, İstanbul’da yağışların ortalamanın altında olduğu belirtilerek barajlardaki doluluk oranının yüzde 39’a düştüğü belirtildi. Barajlardaki mevcut doluluk oranı ve İstanbul’un günlük su ihtiyacı karşılaştırıldığında şehrin yaklaşık 100 günlük suyunun kaldığı tahmin ediliyor.

İSKİ verilerine göre, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranları şöyle;

Ömerli : 36.08
Sazlıdere : 39.20
Büyükçekmece : 40.42
Alibeyköy : 33.18
Terkos : 58.04
Darlık : 46.28

 

İstanbul’da Yağışlar Ortalamanın Altında

Küresel ısınmayla birlikte mevsimsel kaymalar da meydana gelmektedir. Türkiye ve İstanbul’un özellikle yağış aldığı mevsimler olan sonbahar, kış ve ilkbaharda kaymaların söz konusu olmasıyla dikkatleri üstüne çekmesi de cabası. Bu gelişmeler küresel ve ekstrem hava olaylarına neden olmaktadır. Doğal afetler sıralamasında en başta yer verdiğimiz yağışın şiddetli ve ortalama değerlerin dışında meydana gelmesi nitelendirdiğimiz hava olayı, yağışın azalması ya da şiddetli yağmasıdır.

Çok ciddi ve büyük bir sorun olarak tanımladığımız susuzluk bütün etkileriyle toplumun psikolojisinden bitki örtüsüne, hastalık ve ölümleri içeren bir doğal afet olduğu da bilinmektedir. Kış yağışlarının beklenen ortalamalarda gerçekleşmemesi durumunda kuraklığın daha şiddetli olması beklenmekte olup önlemlerin alınması gerekiyor.

 

 

Yağış Gelmezse Su Kesintileri Olacak

Türkiye`nin yaklaşık yüzde 40`ı yarı kurak iklime sahiptir. Bu nedenle su kaynaklarımızın doğrudan beslendiği yağışlardaki azalma çok büyük tehlike oluşturacaktır. Suyu besleyen yağışlar hayattır ve kuraklık ise açlık ve göçtür. Kuraklık yavaş yavaş gelişir, yağış eksikliği ile başlayıp ciddi sorunlar doğurabilir niteliktedir.
Su kaynağımız azalmışsa bir doğal afetle karşı karşıya kalınmış demektir. Öncelikle su kaynaklarının korunması ve tüketimle ilgili bireysel ve toplumsal tedbirlerin alınması gerekiyor.

 

Haber: Miray Kaya

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register