Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  Bir Zamanlar Toroslar ’da: Sagalassos

Bir Zamanlar Toroslar ’da: Sagalassos

Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi’nin ev sahipliğini üstlendiği “Bir Zamanlar Toroslar ’da: SAGALASSOS” sergisi 27 Kasım-28 Mayıs tarihleri arasında ziyarete açık.

Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi’nin ev sahipliğini üstlendiği “Bir Zamanlar Toroslar ’da: SAGALASSOS” sergisi 27 Kasım-28 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. Sergi de Burdur il sınırları içerisinde bulunan Sagalassos antik kenti ve çevresindeki bölgelerin yanı sıra Sagalassos Projesi’nin araştırma süreci de tanıtılıyor.

Üç kata konumlanan serginin birinci katında antik Sagalassos ’un konumlandığı doğal ortam sergileniyor. İkinci katında ise Sagalassos antik kentinin ve ait olduğu bölgenin çok eskilere dayanan geçmişi sunuluyor. Bölgenin 100.000 yıllık tarihi keşfedilirken, sergide aynı zamanda günümüz Ağlasun-Burdur’una ait bilgilerle geçmişin bugüne etkisini gözler önüne seriyor.

 

 

Üçüncü katta ise Antikçağ ‘da bu kentin temel yaşam unsurlarını oluşturan ve ölüm ritüellerini ele alan başlıklara yer verilmiş. Antikçağ ’da bir kent nasıl kurulurdu? Kentin geçimi nasıl sağlanırdı? Ölüm törenleri nasıl olurdu? Gibi sorulara cevap aranmış, bu çaba sonucunda Antikçağ’daki bir günlük yaşamın resmi çizilmiş. Yoğun bir çalışma süreci ile gösterime hazırlanan sergi, aynı yoğunlukla karşılanıyor. İlgililerinin dikkatini üzerinde toplayan sergi 28 Mayıs’a kadar ziyaretçilerine açık.

Haber: Zeynep Akay

Yorum Yap

You don't have permission to register