Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Tarihin Eskitemediği ‘Bakırcılar Çarşısı’

Tarihin Eskitemediği ‘Bakırcılar Çarşısı’

İstanbul Beyazıt`ta bulunan Bakırcılar Çarşısı asırlık tarihiyle ve otantik yapısıyla bambaşka bir kültüre kapı aralıyor.

İstanbul Beyazıt`ta bulunan Bakırcılar Çarşısı, el yapımı bakır ürünlerin satıldığı otantik bir pazar olup sadece pazarda satılan ürünleriyle değil, çevresindeki tarihi dokusuyla da hem halk hem de yabancı turistler için benzersiz bir atmosfer sunuyor. İstanbul`un büyüsünde, farklı kültürleri iç içe barındırmasının etkisi epey büyük. El yapımı bakır ürünlerin satıldığı Bakırcılar Çarşısı, Beyazıt`ta İstanbul Üniversitesi Merkez Yerleşkesini çevreleyen duvarların altında yer alıyor. Sıra sıra dükkanlar dizili olduğu çarşıda, cezve, kazan, tencere gibi bakır eşyalar yapılıp vitrindeki yerlerini alıyor. Çevresindeki tarihi dokusu ve kültürümüzün yaşatılması açısından önemli bir yere sahip olan Bakırcılar Çarşısı, canlılığının doruk noktasında bulunduğu, İstanbul`un en itibarlı ve en bol kazançlı esnafları ile dikkat çekiyor.

 

 

Bugün yaşı 30`dan 40`tan küçük olan ve gözünü alüminyum ya da çelik mutfak eşyaları arasında açan neslin görüp tanımadığı bir kültürdür bakırcılık. Osmanlı döneminde mükemmellik ve zarafetin zirvesine ulaşan bakır işçiliğinin tarihi, günümüzden yaklaşık 10 bin yıl önceye kadar uzanıyor. Bugün Anadolu bakırcılığı ise, eski yaygınlığını kaybetse de bazı yerlerde hala sürdürülmektedir. -Mardin`de hala “Atkılı” diye bilinen ibrikler, “Kildan” adı verilen sabun kutuları bulmak mümkündür. Bakırcılık bir el sanatıdır ve tarih boyunca farklı şekillerde yapılmıştır. Bakırcı ustaları tarafından özenle hazırlanarak el işçiliğiyle yapılmakta olan bakır, keşfedildiği tarihten bu yana birçok alanda kullanılmış madenler arasındadır.

 

 

Bakırın ve Bakırcılığın Geçmişi

Bakırın bulunması uzun yıllara dayanmaktadır. Madenciliğin bulunmasına kanıt olarak ilk bulgular 10 bin yıl önce Anadolu`da Çayönü’nde keşfedilmiştir. Bakırın işlemeye hazırlandığı ilk bölge ise arkeologlar tarafından Anadolu`da Çatalhöyük ve Çayönü olarak belirtilmiştir. Bakır tarih boyunca her alanda kullanılmış ve dövme tekniği kullanılarak birçok eser elde edilmiştir. Tarihte bakırcılık için kullanılan bir diğer teknik ise, dökümdür. Döküm, dövme tekniği sonrasında bulunmuş bir tekniktir. Bakırcılık, dövme tekniklerinin çeşitlenmesi ile gelişim göstermiştir.

 

 

260 Yıllık Bir Esnaf: Lazyo

Lazyo Bakırcılık 1760 yılından bu yana İstanbul Beyazıt`taki Bakırcılar Caddesi’nde bulunan satış mağazasında hizmet vermektedir. Lazyo Bakırcılık Bakırcılar Caddesi’ndeki en uğrak bakırcılardan birisi olup tarihsel dönem olarak 6.kuşağa kadar dayanması da dikkat çekiyor.

 

 

Haber: Miray Kaya

 

Comments

 • Mücahit
  5 Aralık 2019

  Mükemmel bir habercilik 👋

 • Damla
  5 Aralık 2019

  Harika bir bilgilendirme bayıldım

 • Anıl
  6 Aralık 2019

  Aradıklarımı buldum. Teşekkürler

Yorum Yap

You don't have permission to register