Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Yerel Sorunlar   /  İstanbulluların Kabusu Zincirlikuyu Metrobüs Durağı

İstanbulluların Kabusu Zincirlikuyu Metrobüs Durağı

İstanbul’da kalabalık sebebiyle en çok şikayet alan metrobüs durağı Zincirlikuyu’nun tek sorunu bu değil. İnsanlar bu durağın basık, bakımsız ve boğucu olmasından da yakınıyorlar.

34, 34BZ ve 34U’nin son durağı, 34Z’nin ise ilk durağı olan Zincirlikuyu metrobüs durağı, en işlek, en kalabalık metrobüs duraklarının başında geliyor. Özellikle iş çıkış saatlerinde durak, izdiham noktası haline dönüşüyor. Hem aktarma yapılması hem bu hatların son metrobüs durağında yeterli derecede kaldırım olmaması hasebiyle sadece durakta değil metrobüs
yolunda da büyük bir insan seline sebep oluyor. Bu kadar insanın kullandığı durak için daha farklı bir ortam hayal edilse de düşüncelerin tam aksine insanların basık, bakımsız ve boğuk diye tasvir edilen bir yapıya sahip.

 

 

Göz Hoş Gelen Bir Yer Olabilir

Peki Zincirlikuyu için neler yapılabilir? Duvarların renklendirilmesiyle birlikte temiz bir görünüm, ferah bir alan halini alması sağlanabilir. İnsanların bu denli fazla bulunduğu bir nokta olan Zincirlikuyu Metrobüs Durağı; estetikten uzak, insanların içini daraltan cinsten. Oldukça eski bir görünüme sahip olan üst geçidin altında kalan bunaltıcı bir alan. Hem üstten kapalı hem de kirli, sevimsiz, soğuk duvarlara sahip olması burayı itici bir alana dönüştürüyor. Bu alanın insanlar tarafından beğeni kazanmasının yolu basit. Sadece “Sigara İçilmez” afişlerinin asılmış olduğu bu duvarların, renklendirilmeye ihtiyacı var. Uygun görülen bir grafiti, farklı motifler, İstanbul’un önemli bir yerinin resmi gibi birçok seçenek mevcut. Tabi bu renklendirmeye köprü blokları da dahil edilmeli. Bu sayede insanlar, iş veya okul çıkışı günün yorgunluğu ile geldikleri durakta içleri daha da boğulmadan ayrılabilirler.

 

 

Haber: Handenur Kılınç

Yorum Yap

You don't have permission to register