Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Beyoğlu’na Çağdaş Bir Soluk: İstanbul Modern

Beyoğlu’na Çağdaş Bir Soluk: İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, üç yıllığına Beyoğlu’na taşındı.

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olan İstanbul Modern’in, üç yıllığına Beyoğlu, İstiklal Caddesi’ne taşındı. Beyoğlu’nun tarihi yapılarından Union Française, bu geçici konaklama için neredeyse küllerinden yeniden doğdu. İstanbullu sanatseverler için 14 yıldır modern ve çağdaş sanatın ilk adresi olan İstanbul Modern, Karaköy’deki yeni binası tamamlanana kadar Beyoğlu’na misafir oluyor. Osmanlı’dan Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar İstanbul’un toplumsal hayatında önemli bir grup olan Fransız kökenli Levantenler için 1896’da Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen Union Française, İstanbul Modern’e üç yıl boyunca ev sahipliği yapacak şekilde tadilattan geçirildi.

Neoklasik mimari unsurların Belle Epoque yaklaşımla harmanlanmasıyla ortaya çıkan ve döneminin modern binaları arasında parmakla gösterilen bu Fransız lokali, Beyoğlu’nun sanat, ticaret ve eğlence dünyasının gözde adreslerindendi. Ancak geçirdiği iki yangın sonrasında her ne kadar onarımdan geçmişse de uzun yıllar ağırbaşlı bir sessizliğe bürünmüştü. Şimdi bu tarihi bina, sanatın gücüyle yeniden can buluyor. Kurulduğu 11 Aralık 2004’ten bu yana 7 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlayan İstanbul Modern, Beyoğlu’ndaki bu yeni mekânının kapılarını 23 Mayıs’ta, çağdaş heykel sanatının yaşayan en önemli isimlerinden Anthony Cragg sergisi ile açtı. “İnsan Doğası” başlıklı sergide sanatçının kariyerinin farklı dönemlerini yansıtan yapıtları sanatseverlerle buluştu.

 

 

Karaköy’de Yoğun Çalışma

Öte yandan Galataport projesi kapsamında yer alan İstanbul Modern’in yeni binası için de hummalı bir çalışma başladı bile. Müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortaklaşa katkısıyla yapılacak olan yeni binanın 36 ayda tamamlanması planlanıyor.  İstanbul Modern’in yeni binası dünyaca ünlü mimarlık bürosu Renzo Piano Building Workshop imzasını taşıyacak. Dünyanın önde gelen mimarlarından olan Renzo Piano, Paris’teki ünlü çağdaş sanat müzesi Centre Pompidou’nun yanı sıra New York’taki Whitney Amerikan Sanat Müzesi, İsviçre’deki Beyeler Vakfı Müzesi, İspanya’daki Centro Botín gibi çok sayıda  müze ve sanat merkezini tasarladı. Avrupa’nın en yüksek binası olarak bilinen Londra’daki Shard binası da Piano’nun imzasını taşıyor.

 

 

İstanbul Modern’in Geçmişi

İstanbul Modern’in tohumları, 1987 yılında, 1. Uluslararası Çağdaş Sanat Sergileri’nde, bugünkü adıyla Uluslararası İstanbul Bienali’nde atıldı. Serginin İstanbul sanat ortamına getirdiği ilgi ve dinamizmden etkilenen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, İstanbul’da daimi bir modern sanat müzesi kurmak üzere harekete geçti. Uzun bir arayış sonrasında Haliç’te, 19. Yüzyıl sanayi alanı olan Feshane, çağdaş sanat müzesine dönüştürüldü. Bina, 1991 yılında 3. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yaptı, fakat uzun vadeli proje gerçekleşemedi. O günden bu yana pek çok projeyle İstanbul’da bir modern sanat müzesi düşünün gerçekleşmesi denendi, ama uygun bir yer bulunamadığından veya ana koleksiyon oluşturulamadığından girişimler sonuca ulaşamadı. Projenin kaderi, 2003 yılında 8. İstanbul Bienali’nin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’nin yanında yer alan dört numaralı gümrük antreposunu ana mekanı olarak kullanmasının ardından yeniden değişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alanın daimi olarak kullanılmasını onayladığında, müze projesinin önündeki ana engel kalkmış oldu. T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük antreposu olarak inşa edilmiş olan 8000 m2’lik bina, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından, tam donanımlı, modern bir müzeye dönüştürüldü.

 

 

Haber: Emre Savğa

 

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register