Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Mimar Sinan’ın 437 Yıllık Mirası Ayakapı Hamamı Satılıyor

Mimar Sinan’ın 437 Yıllık Mirası Ayakapı Hamamı Satılıyor

Mimar Sinan tarafından 1582 yılında inşa edilen İstanbul Balat’taki tarihi Cibali Ayakapı Hamamı’nın 3 milyon dolara satışa çıkarılması büyük tepki görüyor.

İstanbul Balat’ta bulunan ve 1582 yılında 3. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan, daha sonra ise bölgede yaşayan yoğun gayrimüslim nüfusu nedeniyle Yahudi Hamamına dönüştürülen Cibali Ayakapı Hamamı 3 milyon dolara satılığa çıkarılıyor. Mimar Sinan’ın mirası olan ve büyük tarihi önem taşıyan yapının ticari amaçlı olarak satışa sunulması ise halk tarafından büyük tepki görüyor. 1969 yılından bu yana Hasan Yıldırım adlı kişiye ait olan özel mülkiyetli hamamın satış ve pazarlamasını Remax Partner ofisi yapacak. Hamamın sahibi Hasan Yıldırım , eseri korumak istemesine rağmen yatırım yapamadığı, bu nedenle de eseri koruyabilecek yatırımcılar aradığını söylüyor. Remax Partner Ofisinden Okan Aksudoğan, röleve çalışması yapılması gereken yapıyı müze ya da sanat galerisi amaçlı kullanacak kişilere satmak istediklerini belirtiyor. Aksudoğan müzecilikle ilgilenen şirketlerle de bağlantıya geçeceklerini belirtiyor. Bazı kaynaklarda Havuzlu Hamam olarak da geçen Cibali Ayakapı Hamamı’nın 19. yüzyılın sonlarına kadar bu amaçla kullanıldığı daha sonra ise bölgede sanayi ve depolama faaliyetlerinin artmasıyla birlikte hamam niteliğini kaybettiği biliniyor. Yapı halen kereste deposu olarak kullanılmakta.

 

 

1947’den Beri Kereste Deposu

1582 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilen Ayakapı Hamamı 1930’ların sonuna kadar hamam olarak kullanılmış olup yapıya verilen değişik isimlerden ötürü yıllarca Mimar Sinan’ın eseri olduğu anlaşılmamıştır. 1936’da Haliç’in sanayi bölgesi olarak ilan edilmesinin ardından Abdülezel Paşa Caddesi keresteciler çarşısına dönüştürülmüş ve Ayakapı Hamamı ise Kayserili bir tüccar tarafından satın alınıp kereste deposu olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1971’de yine kerestecilik yapan Hasan Yıldırım tarafından satın alınan bina, halen kereste deposu olarak kullanılmaktadır.

 

 

“Restore Edecek Maddi Güce Sahip Değiliz”

Cibali Ayakapı Hamamı’nın 60 yıldır sahibi olan aile adına konuşan Hasan Yıldırım, “Dedem kerestecilik işiyle uğraşırken işlerini büyütmek için yine bir keresteciden burayı satın almış. Biz bu hamamın içinde büyümemize rağmen, buranın Mimar Sinan’ın bir eseri olduğunu mimar dostumuz Hüseyin Başçetin Çelik’in 2001’de yaptığı araştırmalar sonucunda öğrendik. Biz satın aldığımızda hamam neredeyse bu haldeymiş. Kereste deposunda metrekare önemli olduğu için bizimkiler hamamın içine 1982’de maalesef asma kat inşa etmişler. Bu asma kat yapıya zarar vermese de şimdiki aklımızla baktıkça üzülüyoruz. Keşke yapılmasaydı, cahillik diyoruz. 1997’de buralar boşaltılıp, biz de İkitelli Keresteciler Sitesi’ne taşınınca yapı atıl kaldı” dedi.

Hamamın restorasyonunu kendilerinin karşılamayacağını söyleyen Yıldırım, “Zaten yetseydi kesinlikle satmazdık. O yüzden bunu başarabilecek güçlü yatırımcılar arıyoruz. Burayı kiralayarak restoran yapmak istediler, ancak gönlümüz razı olmadı. Tabii ki alıcısına karışma şansımız yok. Nasıl isterse o şekilde kullanacaktır. Örneğin hamam İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınabilir, bir kültür merkezine çevrilebilir. Bu aile olarak bizim de hoşumuza gider” şeklinde konuştu.

 

 

Haber: Hümeyra Fidan

Yorum Yap

You don't have permission to register