Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Ceviz Ağacı’nın Hikayesi

Ceviz Ağacı’nın Hikayesi

Bizans’tan Osmanlı’ya bostan olarak kalan, Topkapı Sarayı inşa edildikten sonra has bahçe olarak kullanılan ve bugüne kadar miras olan bir güzellik, Gülhane Parkı.

Şuan bulunduğu konumda eskiden, gülbeşeker yapan imalathanelerin bulunmasından dolayı Gülhane adını alan bu park, Osmanlı Devleti döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılmaktaydı. Parkın toplamda iki tane giriş kapısı bulunuyor.. Bunlar; Parkın Sarayburnu Kapısı ve İstanbul Kapısı’dır. Osmanlı zamanında has bahçe, padişah ve ailesinin sefa, dinlenme ve çeşitli günlük seyahatler için kullanılan önemli bir noktasıydı.

Tarihsel sürece baktığımızda ise pek çok olayın bu parkta gerçekleşmiş olduğunu görürüz. Sultan Abdulmecit , Gülhane Hatt-ı Şerifi olarak bilinen Islahat Fermanı bu parkta okutturmuştur. Burada yaşanan daha nice tarihi olaylar vardır; Tanzimat Fermanı burada okutulur, Mustafa Kemal Atatürk, Latin Harflerini burada tanıtır ve burada başöğretmen unvanını alır.

 

 

Ceviz Ağacının Hikayesi

Hepimizin bilmiş olduğu o şarkı “ Ceviz Ağacı”.  Bu şarkının hikayesi tam olarak burada, Gülhane Parkı’nda yatmaktadır. Şarkının hikayesine değinecek olursak:

Nazım Hikmet bir gün sevgilisi ile buluşmak için sevgilisine haber gönderir. Hikmet, buluşma noktası için Gülhane Parkı’nı düşünmüş ve orada bir ceviz ağacının altında beklemeye koyulmuş. Burada iki rivayet vardır aslında. Birisi Nazım Hikmet buluşmak için en yakın gördüğü arkadaşına haber eder fakat o arkadaşı sandığı kadar güvenilir değildir ve Nazım Hikmet o
zamanlarda polisler tarafından arandığı için polise gidip “Nazım Hikmet bugün Gülhane Parkı’ndaki en ulu ceviz ağacının bulunduğu yerde olacak “ der. Bir diğer rivayete göre de, Nazım Hikmet zaten o sıralar arandığı için polislerin devriyesi sırasında fark edilir. Nazım, arandığını bildiği için ceviz ağacına tırmanmaya başlar.

Nazım Hikmet ağacın tepesindedir, biricik sevgilisi de gelmiştir. Sevgilisi her şeyden habersiz ceviz ağacının altında beklemeye başlamıştır. Nazım Hikmet aşağıdaki polislerden dolayı sessizce aşağıdaki sevgilisine bakar, durur ve o meşhur şiiri yazar: “Ceviz Ağacı”

 

 

Haber: Ali Gülaydın

Comments

  • Sude
    11 Aralık 2019

    Bu şiirin hikayesinin böyle olduğunu bilmiyordum çok güzel

Yorum Yap

You don't have permission to register