Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Fethin Tepesi Otağtepe’ye Bakış

Fethin Tepesi Otağtepe’ye Bakış

Adını Fatih Sultan Mehmet’in, ordusunun otağını İstanbul’un fethinde bu bölgeye kurmasından alan Otağtepe, İstanbullulara eşsiz manzaralar sunuyor. 

İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan Kavacık’a bağlı Otağtepe, vatandaşların pek bilmediği ama Boğaz’ın ve şehrin en güzel seyredilen tepelerinden biri. İçinde barındırdığı koru, kafeler, yürüyüş alanlarıyla sakin ama etkileyici bir kaç saat geçirmek isteyen İstanbullu için ideal bir semt.

 

Otağtepe Kafe

Otağtepe’de bulunan meşhur Otağtepe Kafesi hem manzarasından hem de içerisinde bulundurduğu ağaçtan dolayı dikkat çekiyor. Bir rivayete göre ağaç tek bir tohumdan yetişmiş iki ağaçtır ve Fatih Sultan Mehmet’in Otağını kurduğu yerdir. İnsanlara göre ağaç şaha kalkmış bir at ve ata binen Fatih Sultan Mehmet’i simgeliyor.

Fatih Korusu

 

Eski adı Otağtepe Parkı olan korunun tam adı “Fatih Korusu Tema Vakfı Vehbi Doğa Kültür Merkezi“dir. Projesini Ankara Üniversitesi’nden Prof. Yüksel Öztan tarafından hazırlanmıştır. 1996 yılında Tema Vehbi Koç Vakfı tarafından bakıma alınmış çalışmalar yaklaşık 2 yıl kadar sürmüştür. Fatih Korusundan boğaz manzarasını, Rumeli Hisarı Kalesini ve Boğaz ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü görebilirsiniz. İnsanları muhteşem manzarası ve tabiatıyla etkileyen Fatih Korusu’nun içerisinde Nilüfer Gölü, Bizanslılar dan kalma Su Sarnıcı bulunuyor. Bir çok fotoğrafçının, evlenen çiftlerin ve dizi-film çekimlerinin seçkin noktalarından olan koruda, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün neredeyse dibindesiniz. Ayrıca koruya girmek için herhangi bir ücret istenmiyor.

 

Haber: Burçak Yavaş

 

Yorum Yap

You don't have permission to register