Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Yerel Sorunlar   /  İstanbul Çeşmeleri Aksın!

İstanbul Çeşmeleri Aksın!

İstanbul’da Beyoğlu ilçesine bağlı Boğazkesen Caddesinde bulunan, 1871 yılında Pirinççi İbrahim Efendi tarafından yaptırılan İbrahim Efendi Çeşmesi can suyu bekliyor.

Su Osmanlı’da sadece temel bir ihtiyaç değil, maddi ve manevi  temizlik sembolü, sesinin dinginliği ile ruhları tedavi eden bir şifa vasıtası, insanın hatta canlının olduğu her yerde hayatın kendisi olmuştur. Suya rahmet ve azizlik sıfatları verilmiştir. Canlılara su vermek en büyük hizmet ve hayır kabul edilmiştir. Fakat özellikle 20. yüzyılın ortasında hızla artan şehirleşmeyle birlikte değerlerini kaybeden tarihi çeşmeler yok olmaya mahkum edildi. Osmanlı tarih ve kültürünü uzun yıllardır üzerinde taşıyan tarihi çeşme ve sebiller bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle eski günlerini arıyor.

 

 

Osmanlı mirası diğer tarihi çeşmeler gibi İbrahim Efendi Çeşmesi de ilk yapıldığı zamanlardaki halini mum ile arıyor. Haznesi sıva ile örtülü, basık ve yayvan bir kemeri olan ve kemerinin içinde kitabesi bulunan Tarihi çeşmenin geldiği son durum içler acısı. Kitabesi betonla kapatılan, duvarlarına yazılar yazılan, içerisine çöpler atılan, çeşmesinin başlığı olmayan ve taşları kırılma eşiğine gelen İbrahim Efendi Çeşmesi ilgisizlik ve bakımsızlık yüzünden, diğer Tarihi çeşmeler gibi tarihin tozlu sayfalarında yok olmaya mahkum bırakılmış durumda.

 

 

Haber: Furkan Elveren

Yorum Yap

You don't have permission to register