Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Milli Saraylar 30 TL’ye Gezilecek

Milli Saraylar 30 TL’ye Gezilecek

Milli Sarayların Müzekart kapsamına alınması kararıyla birlikte İstanbul’daki tüm Milli Saraylar 30 TL’ye edinilen Müzekart ile ziyaret edilebilecek. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni yıl için iki müjde birden verdi. İlk müjdesi, 2020’de müzelere zam gelmeyecek. İkinci ve asıl müjdesi ise Milli Sarayların, Müzekart kapsamına dahil edilmesi. Yılbaşından itibaren İstanbul’daki tüm Milli Sarayları, 30 TL’ye edinebileceğimiz Müzekart’la ziyaret edebileceğiz. 2019’da, Türkiye’nin her yerindeki müzelere 30 milyondan fazla ziyaretçinin akın ettiğini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, yeni sezonda müzelerin giriş ücretlerine ve tüm Türkiye’de geçerli olan Müzekart’a zam yapılmayacağının da müjdesini verdi. Öğrencilerin 30 TL’ye satın alabileceği Müzekart ile 2020’de, İstanbul’da ziyaret edilebilecek Milli Saraylar, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Ihlamur Kasrı, Beykoz Mecidiye Kasrı, Aynalıkavak Kasrı ve Maslak Kasırları’dır.

Peki İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz 9 Milli Saray’da neler sergileniyor? 2020’ye kadar Müzekart’sız olarak bu müzeleri gezebilmek için ne kadar ödememiz gerekiyor? Müzekart, öğrenci olmayanlar için kaç paradan satılıyor? Hepsi ve daha fazlasını sıralayacağız. 18 yaşın üzerindeki öğrenciler, üniversite öğretim üyeleri ve öğretmenler için sağlanan indirimle 30 TL’ye satın alabilen Müzekart, Türkiye genelinde geçerli olan seçeneğiyle 375 TL’ye, İstanbul için geçerli olan seçeneğiyle ise 220 TL’ye satılıyor. İster internetten ister belirlenen yerlerdeki stantlardan edinebileceğiniz Müzekart’ın kullanım süresi ise 1 yılla sınırlı. Şimdi de İstanbul’daki Milli Saraylara geçelim.

 

Topkapı Sarayı

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından, 1460 yılında yapımına başlanan Topkapı Sarayı, 1478 yılında tamamlanmıştır. Fatih Sultan Mehmed’ten itibaren, Osmanlı’nın yönetildiği saray olan Topkapı’da, idareden eğitime, sanattan hanedan ailesinin özel yaşam alanlarına varıncaya kadar çokça bölüm bulunuyordu. Abdülmecid’e kadar
yaklaşık dört yüz yıl boyunca Osmanlı’nın yönetildiği bina, hanedan üyeleri Dolmabahçe Sarayı’na geçince önemini Dolmabahçe’ye devretmiştir. Cumhuriyet’in ilk müzesi olma özelliğine de sahip olan Topkapı, 3 Nisan 1924’te müze statüsü kazanmıştır. Giriş ücreti 72 TL’dir ancak Harem Dairesi’ni de gezmek isterseniz ekstra 42 TL daha ödemeniz gerekiyor.
Müzekart, şu an sadece giriş kısmında geçerli. Önümüzdeki sezonda harem kısmını da kapsayıp kapsamadığını hep birlikte göreceğiz.

 

Dolmabahçe Sarayı

Bizanslılardan beri, konumu itibariyle kraliyet saraylarının yer aldığı Beşiktaş koyu, Osmanlı Dönemi’nde de hanedanın yaşamak için seçtiği bölgelerden biri oldu. Topkapı Sarayı’ndan sonra Dolmabahçe Sarayı’na geçen hanedan üyeleri ve devlet yönetimi, donanmaya daha hakim olmuştur. Saray ismini, 16. yüzyılda bölgenin doldurulmasıyla beraber “Dolmabağçe” olarak anılmasından almıştır. Müzeye çevrildikten sonra haremlik ve selamlık bölümlerine ayrılan Saray’ın giriş ücreti selamlık için 60 TL, haremlik için ise 40 TL. İkisini birlikte gezmek isteyenler içinse 90 TL’lik bir fiyat biçilmiş. Öğrenciler için indirimli bedel 45 TL. İstanbul’da yaşayıp da henüz Dolmabahçe Sarayı’na henüz gitmeyenlerdenseniz, yeni yılın ilk günlerinde hemen bir Müzekart edinip, Saray’ı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 

Yıldız Sarayı

II. Abdülhamid, Osmanlı yönetimine geldiğinde, Dolmabahçe Sarayı’nı hem babası Sultan Abdülmecid ve amcası Sultan Abdülaziz’in yaşadıkları kötü olaylardan dolayı hem de denizden ve karadan kuşatılması kolay bir konumda olduğu için terk edip yönetimi ve hanedan üyelerini Yıldız Sarayı’na taşımıştır. Yıldız Sarayı, II. Abdülhamid döneminde devletin idari merkezi olmanın yanında, yıllar içinde eklenen çokça yapı ve imalat atölyeleriyle birlikte aynı zamanda bir kültür ve zanaat merkezi halini de almıştır.. Bünyesindeki basımevi, fotoğraf atölyesi, tiyatro, resim galerisi, ufak müzeler, müzik stüdyosu ve gözlemevi bulunması Yıldız Sarayı’nı bir kültür-sanat mekanı olarak kesinlikle görülmeye değer kılıyor. Yıldız Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 20 TL öğrenciler için ise 5 TL‘dir. Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası giriş ücreti yetişkinler için 20 TL, öğrenciler için ise 5 TL’dir. Ancak Yıldız Sarayı şu an restore edildiği için bir süreliğine ziyarete kapalı.

 

Beylerbeyi Sarayı

Bizanslıların İstavroz Bahçesi olarak andığı, Osmanlı’da da bir süre aynı adla anılan bölge, tarih boyu birçok saraya mesken olmuştur. Osmanlı’da bölgeye ilk sarayı II. Mahmud yaptırmıştır. Saray, büyük bir yangından sonra büyük hasar aldığı için dönemin padişahı Sultan Abdülaziz, binayı tamamen yıktırarak yerine Beylerbeyi Sarayı’nı inşa ettirdi. Yapımı 2 yıl süren bina da günümüzde Milli Saraylar bünyesinde ziyarete açık. Mabeyn ve Harem bölümlerinin açık olduğu ana binaya 40 TL, öğrenciler için belirlenen bilet fiyatı ise 10 TL’dir. Beylerbeyi Sarayı’nın bahçesinde fotoğraf çekilmenin bedeli ise 5 TL.

 

Küçüksu Kasrı

Osmanlı padişahlarının dinlenmek için ara sıra kullandığı Küçüksu Kasrı, Göksu ve Küçüksu Derelerinin arasında uzanan Küçüksu Çayırları’nın denizle buluştuğu kısımda yer almaktadır. Günümüze kadar en az hasarla ulaşmayı başaran Küçüksu, Sultan Abdülmecid tarafından, 1856 yılında yaptırılmıştır. İçerisinde Cumhuriyet döneminden kalma mobilyalar da yer alan müzeyi öğrenciler 5 TL’ye, diğer vatandaşlar 20 TL’ye ziyaret edebilir.

 

Ihlamur Kasrı

Osmanlı döneminde padişahların günübirlik dinlenme amacıyla kullandıkları kasırlardan biri olan Ihlamur Kasrı, Neo-Barok tarzından izler taşımaktadır. 1791 yılında Sultan III. Selim kasra çeşitli eklemeler yaptırmıştır. I. Abdülhamid, III. Selim ve II. Mahmud tarafından sıklıkla ziyaret edilen kasrın çevresi, padişahlar tarafından atış ve talim yeri olarak da kullanılmıştır. Nişan taşlarının bazıları günümüze kadar gelmiş ve sergilenen bu taşların üzerine padişahların talim tarihleri yazılmış. Bu taşı ve kasrın geri kalanını görebilmek için 20 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Öğrenciler için bilet fiyatı 5 TL olarak
belirlenmiş.

 

Aynalıkavak Kasrı

Osmanlı’nın en büyük dördüncü sarayı Aynalıkavak Sarayı’ndan günümüze yalnızca Aynalıkavak Kasrı ulaşabilirmiştir. Bizans döneminde, Okmeydanı, Hasköy ve Kasımpaşa arasındaki geniş bölgeye yayıldığı bilinen saray arazisi, tersaneye kıyısı olduğu için Tersane Hasbahçesi adıyla da bilinmekteydi. Günümüzde, bünyesinde bir kafeteryanın da bulunduğu kasra giriş ücretleri, tam 20 TL, öğrenci 5 TL.

 

Maslak Kasırları

II. Abdülhamid’in şehzadelik yıllarını geçirdiği Maslak Kasırları, II. Abdülhamid‘in padişah olmasının ardından Maslak Çiftlikât-ı Hümâyûnu ismini almıştır. Kasırlar’ın ismi o dönemde İstanbul’un su temini için kullanılan ve maslak ismiyle anılan su dağıtım haznelerine dayanmaktadır. Maslak Kasrı, yukarıda sıraladığımız diğer tüm yapılar gibi Milli Saraylar’a bağlı olduğu için Pazartesi ve Perşembe günleri ziyaretçilerine kapalıdır. Kasrı 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 5 TL.

 

Haber: Recep Tayyip Çelik

Yorum Yap

You don't have permission to register