Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  İstanbul’un Yeni Öğrenci Modası: Nevmekan Sahil

İstanbul’un Yeni Öğrenci Modası: Nevmekan Sahil

Üsküdar Belediyesi tarafından Bağlarbaşı Nevmekan’ın bir örneği olarak açılan Nevmekan Sahil, hizmetleri ile herkesin beğenisini topladı.

Üsküdar Belediyesi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin hemen yanı başındaki eskiden İETT Garajı ve tramvay hangarı olarak kullanılan yapının, özel dekorasyonu ile kitapseverlerin vazgeçemeyecekleri ‘sanat galerisi, sahne ve kitaplı kahve konseptiyle 2015 yılında hizmete açtığı Nevmakan’dan sonra; Üsküdar eski evlendirme dairesi olarak kullanılan mekanı
dönüştürerek kütüphane, kafe ve sergi salonu olarak üç bölümden oluşan Nevmekan Sahil’i 2018 yılında açtı.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önem verdiği Millet Kıraathanelerinden bir örnek olan ve özellikle belediyecilik hizmeti noktasında yararlı bir hizmet olan Nevmekan Sahil, seçim dönemlerinde öne çıkan millet kıraathanelerinin en özeli konumunda bulunuyor. Nevmekan Sahil aynı zamanda bir sosyal tesis statüsüne sahip. 24 saat hizmet veren Nevmekan, öğrenci merkezli bir çalışma alanı olarak kullanıldığı gibi Üsküdar ve İstanbullular için de önemli bir tesis konumunda.

 

Öğrencilerin Vazgeçilmez Yeri Oldu

Vize ve final dönemlerinde dopdolu olan Nevmekan Sahil’de yer bulmak oldukça zor. Aynı zamanda liseli öğrenciler ve özellikle tez aşamasındaki doktora ve yüksek lisans öğrencileri için 24 saat hizmet veren kütüphaneler, bulunmaz bir nimet. 360 derecelik bir konspet binaya kurulu olan Nevmekan, sosyal belediyecilik konusunun en güzel örneklerinden birisi. Kapılarını ziyaretçilerine saat sınırı olmaksızın açarak hizmet veren Nevmekan Sahil’de, hem öğrenciler hem de İstanbullular bu hizmetten doyasıya yararlanabiliyor. Nevmekan Sahil’i diğer kütüphanelerden ayıran en önemli özellik, kütüphanenin teknolojik detaylarla dolu olması. Binaya girdiğiniz anda sizleri karşılayan kiosk cihazları yardımıyla aradığınız kitabın nerede olduğunu raf ve sıra numarasına kadar öğrenebiliyorsunuz.

 

 

Ücretsiz İkramlar

“Çorbaya kal büte kalma” sloganıyla başlatılan proje kapsamında öğrencilere mekanda çorba, simit, çay ve kahve ikramı da yapılıyor. Sabah saat 10.00 ile 11.00 arasında sabah kahvaltısı olarak ücretsiz çay, simit, kaşar peyniri ikram edilirken, gece 00.00’da ise çay, çorba, ekmek, simit, kaşar peyniri ve su veriliyor. 03.00 ve 05.00 arasındaysa çay, kahve ve kek ikramı yapılıyor. 8 bin metrekare alana kurulu olan Nevmekan Sahil  3 bin metre kare kapalı alanda ve 5 bin metrekare açık alana sahip. Mimar Hilmi Şenalp tarafından yapılan 360 derecelik konseptiyle ziyaretçilerine unutulmaz bir ambiyans yaşatıyor. Toplam bir yıl içerisinde yapımı tamamlanan Nevmekan Sahil 800 kişilik bir kapasiteye sahip.

 

 

Haber: Beytullah Gümüş

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register