Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Yerel Sorunlar   /  Evsizlere Konteyner Projesi Hayata Geçer mi?

Evsizlere Konteyner Projesi Hayata Geçer mi?

İstanbul’da gittikçe artan evsiz sorunu Beşiktaş’ta evsizlerin barındığı ağaç etrafının tellerle örülmesiyle tekrar gündeme geldi.

 

 

İstanbul’da akşam saatlerinde dolaşırsanız mutlaka evsiz bir vatandaşla karşılaşırsınız. Genelde köprü altlarında veya iki tarafı kapalı bazı sokak köşelerinde kendilerine yer buluyor ve bu tarz noktalarda yaşamaya çalışıyorlar. Onlar için ciddi bir tehlike olan kış mevsimi yaklaştıkça, yurt dışında yapılan bazı proje ve uygulamalar neden İstanbul’da da yapılmasın diye soruyoruz.

 

 

Çeşitli adımlar atılsa da, evsizler için yapılan çalışmalar yeterli değil. Bununla beraber kendileri için buldukları alanlar da kapatılıyor. Kışın soğuk havalarda Zeytinburnu Spor Kompleksi’nde ve Kayışdağı Darülaceze’de evsizlere yer açılsa da bu kalıcı bir çözüm yolu gibi gözükmüyor.

Londra’da evsiz gençlere geceleri barınak sağlayan hayırsever otobüs biletleri, Pakistan’da evsizler için yatağa dönüşen reklam panoları gibi etkili çalışmalar yapılırken, İstanbul’da halen yeterli düzeyde bir çalışma söz konusu değil.
Kalıcı bir çözüm için şehrin belirli noktalarına konteynerler yapılabilir. Evsizler toplu bir alanda yaşam sürebilir. Onlar ulaşamasın diye alanları kapatmak yerine yaşam alanları inşa edilebilir.

 

 

Haber: Hilal Çardaklı

Yorum Yap

You don't have permission to register