Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Tarihi Paşabahçe Vapuru İçin Son Karar

Tarihi Paşabahçe Vapuru İçin Son Karar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle tarihi Paşabahçe vapuru yeniden boğazdaki yerini alacak.

Geçtiğimiz aylarda ihaleye sunulan 67 yaşındaki tarihi vapur, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyi kazanması üzerine yeniden Şehir Hatlarına devredilerek, jilet olmaktan kurtuldu.

Tarihi vapur, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun almış olduğu karar ile aralık ayında Haliç Tersanesi’ne çekilerek bakım ve onarıma alınacak, restorasyonun tamamlanmasının ardından Tarihi Paşabahçe Vapuru yeniden Boğazda ki yerini alacak.

 

1952 İtalyan yapımı olan Paşabahçe vapuru, şık tasarımı, güçlü motoru ve narinliği ile Boğaz’ın incisiydi. İtalya’nın Taranto şehrinden Türkiye’ye gelen tarihi vapur, 58 yıl boyunca İstanbullulara hizmet etti. Uzun yıllar Paşabahçe sahilinde çürümeye terk edilen vapur kısa bir süre nikah sarayı olarak kullanıldı, müzeye çevrilmek, deniz altına batırılarak dalış tutkunları için rota yapılması gibi konularla gündeme gelmesi İstanbulluları harekete geçirmişti. Adil Bali adlı vatandaş vapuru Beykoz Belediye’sinden aldığı izinle gezerek ‘’Paşabahçe Vapuru batırılmasın, anılarımız suya gömülmesin’’ diye imza kampanyası başlattı. Bali, Şehir Hatları Genel Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak durumu ehemmiyetini anlatarak vapurun yeniden İstanbullular için sefere çıkmasını dilediğini söyledi. Geçtiğimiz aylarda ihaleye sunulan 67 yaşındaki tarihi vapur, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyi kazanması üzerine yeniden Şehir Hatlarına devredilerek, jilet olmaktan kurtuldu.

 

Sinem Dedetaş’tan Açıklama

Şehir Hatları AŞ Genel Müdürü Sinem Dedetaş, tarihi değerimizin, İstanbul’un incisinin yeniden ait olduğu yere dönmesini şu sözleriyle anlattı;

“Öncelikle İstanbul Liman Başkanlığına bağlı sörvey (genel durum) raporu alınacak. Geminin emniyetli bir şekilde çekilebilmesiyle ilgili gerekli teknik araştırmalar tamamladıktan sonra Aralık ayı içinde Haliç Tersanesi’ne çekilmesini sağlayacağız. Vapurun kondisyon muayenesi önemli. Yaklaşık 10 yıldır kaderine terkedilen bir vapurdan bahsediyoruz. Denizde seyre elverişlilikle ilgili kontrol ve denetimler yapılacak. Daha sonra tersanede havuz bakımları yapılacak. Karina (gemi omurgası) ve makine gibi tümüyle yenilenecek kısımlar var. Bir nevi elde ne kalmış ona bakacağız. Yenileme ve modernizasyon için geminin ekonomik fizibilitesi çıkartılacak. Planlı bakımları yapılacak. Şehir Hatlarının sembol vapuru Paşabahçe, bütün bu çalışmaların bitirilmesiyle İstanbullulara tekrar hizmet vermeye başlayacak.”

İstanbul’un en kıymetli anlarına tanıklık etmiş olan Paşabahçe vapuru, bakım ve onarımı bittikten sonra yeniden boğazla buluşacak.

 

 

Haber: Melike Delibalta

 

Yorum Yap

You don't have permission to register