Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  İstanbul’da Bulunan Tarihi Anıtın Hüzünlü Hikayesi

İstanbul’da Bulunan Tarihi Anıtın Hüzünlü Hikayesi

Yunan mitolojisine ait Bakireler Tapınağı efsanesine dayandırılarak yapılan ve Maltepe’de bulunan tarihi anıtın eski görüntüsünden eser kalmamış durumda.

İstanbul’un Maltepe ilçesinde bulunan Bakireler Tapınağı, Osmanlı Hava Kuvvetleri’nin kurucusu Süreyya İlmen Paşa tarafından hem Maltepe’nin hem de Süreyya Plajı’nın bir sembolü olarak yaptırılmıştı. Süreyya Paşa, anılarında Bakireler Anıtı’nı şöyle anlatıyor; “Eski Yunan tarihinde, bir Bakireler Mabedi (Temple de Vierges) ve bu mabedi ziyaret ve tavaf eden genç ve gelinlik kızların çabuk koca buldukları efsanesi mevcut olduğu cümlece malumdur. Elyevm Avrupa parklarında ve sular kenarında ve sinema filmlerinde tesadüf edilmekte olan mabedin şekli hoşumuza gittiği cihetle, biz de sahilden elli-atmış metre uzakta ve deniz altında mevcut üç, dört büyük kaya parçası üzerinde plajımızın sembolü olmak üzere bu mabed şeklinde altı direk ve bir kubbeden bir deniz mabedi inşa ettik, plajımızı süsledik.”

 

 

1953’te açılan anıt kıyıdan 50 metre ötede, kayalar üzerine inşa edildi. Şu anda ise denize 250 metre uzaklıkta bulunuyor. Bakireler Anıtı aynı zamanda Maltepe Belediyesi’nin logosunda da kullanılıyor. Ayrıca Maltepe ilçesinde bulunan Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi de bu eserden esinlenerek yapılmış. Bunların hepsi aslında bu anıtın; tarihi,kültürel bir değere sahip olduğunu gösteriyor. Fakat günümüzde  son halinin konumu ve betona gömülmüş olması bu mirasın sahiplerini, yani bizleri rahatsız ediyor.

 

 

Denizin Ortasından Yol Kenarına

Anıt içerisinde bir zamanlar bir Venüs heykeli de mevcuttu. Anıtın bulunduğu sahil doldurularak otoyol yapıldı, otel ve plajlar yıkıldı. Anıtın içindeki Venüs heykeli ise dolgunun içinde kalarak kayboldu. Bakireler Anıtı, şuan bir süpermarket otoparkının içinde yer alıyor. Eski görüntüsünden eser kalmayan anıt, bir çok İstanbullunun da anılarını süslüyordu.

Bakireler Anıtı’nı ziyaret ettiğinizde dikkatinizi ilk çeken, anıtın üstünde bulunan çizimler ve yazılar olacaktır. İnsanlar isimlerini, çeşitli tarihleri anıtın üstüne kazımış. Bu görüntü, tarihi bir mirasa yakıştırılamayacak derede çirkin bir görüntü oluşturuyor. Maltepe halkı anıt hakkında “ Bir zamanlar bu anıt denizin içerisindeydi, çok da güzeldi. Şu an ise göründüğü üzere beton içinde” diyerek bu mirasın kötü bir halde olduğunu vurguluyor.

 

 

Haber: Ali Gülaydın

 

Yorum Yap

You don't have permission to register