Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  İstanbul’un Sokak Lezzetleri

İstanbul’un Sokak Lezzetleri

Dünyanın bütün büyük şehirlerinin kendine özgü sokak yemekleri vardır. Bu yemekler dünyadaki büyük şehirlerde farklı olsa da ortak bir kültürdür. Şüphesiz İstanbul gibi bir şehrin de şahsına münhasır bir lezzet kültürü var.

New York, Londra, Şangay, Kazablanka, hatta bir zamanlar Şam… Bu büyük kentlerin hepsinin kendine özgü bir sokak yemeği kültürü mevcut. Dünyanın bütün büyük kentlerinin bu ortak özelliğini, güzide şehrimiz İstanbul da taşıyor. Büyük şehirleri ve buranın kültürlerini tanımak istiyorsak sokak yemekleri bu konuda bize bir fikir verebilir. Aynı zamanda her sokağın başında lezzetli ve ucuz yemeklerle karnımızı doyurmamız da mümkün. İstanbul’un kalabalık ve yoğunluğundan dolayı karnımız acıktığında bizi sokak başında bekleyen farklı bir seçenek var. Hepimiz hayatımızın bir zamanında illa ki bir sokak yemeğini denemişizdir. Farklı bir lezzeti ve şehre özgü bir kültürü olan bu yemekler elbette bir yerde bizi kendine çekmiştir. Seyyar arabada gördüğümüz bir çiğ köfte, ya da mahallenin başında akşam olduğunda kendini gösteren bir pilavcıya uğramışlığımız vardır. Arkadaşlarımızla birlikte gece geç saatlerde bir seyyar kebapçıda yemek yemişizdir. İstanbul şehri bize birçok farklı sokak yemeği lezzeti sunuyor ve her bir lezzeti denediğimizde bize farklı şeyleri hatırlatıyor. İstanbul’un sokaklarında gizlenen bu lezzetlere bir bakalım!

 

Nohutlu Pilav
İstanbul’da her semtte illa ki görmüşüz ve tadına bakmışızdır. Artık bu şehre ait bir sağlıklı fastfood ürünü olmuş demek yanlış olmaz nohutlu pilav için. Bir köşede durmuş seyyar arabasında duran bu lezzet bize hem ucuz ve sağlıklı bir yemek sunar. Tane tane pişmiş pirinçlerin içinde nohutlar ve istersek üstüne haşlanmış tavuk parçaları. Mütevazi ve lezzetli bir yemek. İstanbul’da  gönül rahatlığıyla yenebilecek bir lezzet.

 

Çiğ Köfte
Şanlıurfa’nın yemeği olan çiğ köfte, İstanbul sokaklarında karşımıza çıkabilir. Marul ve domatesle servis edilen bu yemek özellikle et yemeyenler için şehirdeki sokak yemeklerinde bir alternatif. İsteğe göre içine kendine özgü soslar da koymak mümkün. Diğer İstanbul sokaklarındaki yemekler gibi bu lezzet de oldukça ekonomik.

Midye Dolma
İstanbul’da belki de her semtte görebileceğimiz bir atıştırma midye dolma. Seveni oldukça fazla ama sevmeyeni, midye dolmayı sağlıksız bulanı da var. İstanbul’da özellikle sahile yakın yerlerde bu lezzeti görebiliriz. Marmara denizinden toplanan midyeler öncelikle büyük bir temizleme işleminden geçiyor. Ardından içi temizlenen midyelerin iç dolması dolduruluyor ve pişiriliyor. Bu işlemlerin ardından sokaklarda servise hazır bir hale geliyor. Midye dolma çok sevildiği halde sevilmeyen gibi bir tanıma uyan sokak lezzeti. Birçok insan bu yemeği sağlıksız olduğu konusunda eleştirse de uzun yıllar daha bu deniz ürünü İstanbul sokaklarında yerini alacak gibi duruyor.

 

Kebap
Türk mutfağında önemli bir rolü olan bu yemeği İstanbul’un her yerinde bulmak mümkün. Kebabı lokantalar ve farklı mekanlarda yiyebileceğimiz gibi sokaklarda da bulabiliriz. Kendine özgü bir seyyar arabası vardır kebapçıların ve mekanlarda bulunmayan kendine özgü bir lezzeti vardır. Sokak aralarında duran arabanın başında tüten dumanlar görürsek büyük ihtimal bir seyyar kebapçı görmüşüzdür. Yemeği yerken bu işi yıllardır İstanbul sokaklarında yapan ustaların hikayelerini dinleme şansımız da var.

Balık Ekmek
Tarihi şehir İstanbul’un kendine özgü sokak yemeklerinden biri de balık ekmektir. Özellikle Eminönü ve sahile yakın yerlerde balık ekmek tezgahları ile sıkça karşılaşabiliriz. Özellikle Eminönü’nde balık ekmek oldukça popüler. İskelenin hemen yanında bulunan küçük kayıklarda pişirilen balık ekmek İstanbullu tarafından oldukça beğeniliyor.

 

Haberimizde saydığımız lezzetler dışında İstanbul’un sokaklarında birçok farklı tat daha var. Özellikle atıştırmalıklar bunlara örnek olarak sayılabilir Hemen hemen İstanbul’un her yerinde süt mısır ve kestane satan bir esnaf bulabiliriz. Aynı şekilde şehirde simitte oldukça popüler bir seçenek. Şehrin iki yakasında da bu atıştırmalıklar ve yemekler İstanbul’un kültürünü yansıtıyor. İstanbul’u diğer şehirlerden ayıran sokak yemeği kültürü ise her damak tadına hitap eden bir yönü olması. Yeter ki bu güzel kentin güzel sokak yemeklerine bir şans verelim.

 

Haber: Mehmet Emin Öztürk

Yorum Yap

You don't have permission to register