Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  İstanbul’un Eski Esnafları

İstanbul’un Eski Esnafları

İstanbul Fatih’te bulunan esnaf kültürü zamana ve yozlaşmaya inat eski İstanbul’un tarihe mirası olacak cinsten.

İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Fatih’te bir sokak gezintisine çıkarsanız, eski dükkanlara rastlamanız oldukça normal. Neredeyse birbirini tanımayan esnaf yok. Burada bulunan esnaflar 40-50 yıldır işlerinin başında.

Fatih’in ara sokakları, mahalle kültürümüzün biraz da olsa yaşatıldığını görebilme imkanı sunuyor. Fazlasıyla misafirperver ve yardımsever insanların bulunduğu bu mahallelerde bir dükkan sahibine selam verdiğinizde kendinizi derin bir sohbetin içinde bulabiliyorsunuz.

 

 

Mahalle Kültürü Gittikçe Kayboluyor

Kimi esnaf eski İstanbul’un nasıl olduğunu anlatmaya doyamıyor, kimisi şimdi gelinen halden yakınıyor. Eskiden pencerelerden sepetler salınır, alışverişler bu şekilde yapılırmış. Evinde bir arızası olan aşağı seslenir, esnaf da yardımcı olurmuş. Dükkanlar gönül rahatlığıyla emanet edilir, kapısı açık bir şekilde bırakılabilirmiş. Mahallelerde herkes birbirini tanırmış. Şimdilerde ise eski esnaflar sokaktan geçeni tanıyamaz olmuş.

Artık eski semtlerde bile eski komşuluklar kalmamış durumda. Esnaflar kentsel dönüşümle bir kültürün tamamen yok olmasından korkuyor. Kentsel dönüşümün hızlandığı şu dönemde, ömürlerinin çoğunu geçirdikleri ekmek teknelerine veda etmeleri çok sürmeyecek gibi görünüyor.

 

 

Haber: Nurbanu Gözsüz

Yorum Yap

You don't have permission to register