Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Şehir İçinde Şehirden Uzak: Hidiv Kasrı

Şehir İçinde Şehirden Uzak: Hidiv Kasrı

Bir zamanlar Osmanlı paşalarına, sinema sanatçılarına ve otel müşterilerine hizmet eden Hidiv Kasrı, günümüzde şehirden kaçıp doğayla baş başa kalmak isteyen İstanbullunun uğrak noktası.

Hidiv Kasrı, Osmanlı’dan bize miras kalmış nadide eserlerden sadece bir tanesi. Adının Hidiv Kasrı olmasının sebebi, o dönemde Mısır valilerine verilen “Hidivlik” unvanı. Beykoz ilçesinin Çubuklu sırtlarında olan bu kasır, 1907 yılında dönemin Mısır Valisi Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmış. Öncesinde şu an kasırın bulunduğu alandaki iki yalıyı satın alan Paşa, sonrasında yalıların arka kısmında yer alan 270 dönümlük ağaçlık alanı da satın almış ve bu yalıları yıktırarak Hidiv Kasrı’nı inşa ettirmiş. İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılan kasır “art nouveau” mimarisiyle yapılmıştır. 1937 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin satın aldığı ve çürümeye bıraktığı kasır, bu dönemde sinemacıların uğrak noktası olmuş ve çok fazla hasar görmüş. 1987 yılında Çelik Gülersoy tarafından restore edilmiş ve bir süre otel olarak kullanıldıktan sonra tekrar belediye tarafından satın alınmış ve günümüzdeki haline getirilmiş.

 

 

Günümüzde halkın hizmetine açılmış olan Hidiv Kasrı, şehirden ve betondan bunalan insanlar için bir nefes alma durağı olmuş durumda. Belediye tarafından işletilen restoranı ve kafesi, yürüyüş yolları, spor aletleri, piknik yapmaya uygun çardakları ve seyir teraslarıyla her türden insanın istediğini bulabileceği bir kaçamak adresi. Aynı zamanda düğün gibi organizasyonların da yapılabildiği Hidiv Kasrı insanlara cazip olanaklar sunuyor. İsteyenin açık büfe kahvaltı yapabildiği, isteyenin çardaklarda kendi getirdiği yiyeceklerle kendi kahvaltısını hazırlayabildiği kasır, her kesimden insanın güzel bir gün geçirebileceği sakin ve bol oksijene sahip haftasonu alternatifi olmaya aday.

 

 

Haber: Berk Tokaç

 

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register