Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Gözünden; “Mega İstanbul”

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Gözünden; “Mega İstanbul”

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu tarafından hayata geçirilen, Mimar Sinan Logie ve antropolog Yoann Morvan’ın birlikte sundukları “Mega İstanbul” fotoğraf sergisi, İstanbul’un çarpıcı derecede hızlı ve ölçüsüz kentsel büyümesini gözler önüne seriyor.

Şehir, sergi kapsamında; Konsolosluk gözüyle ilk önce Bizans daha sonra Konstantinopolis ve en sonunda İstanbul olarak ele alınıyor. Yakın zamanlı “İstanbul 2023’ü” inşa etme emelleri de dahil olmak üzere, fetihler, siyasi ve dini entrikalar, depremler ve yangınlar arasında çağlar boyunca sürekli olarak süren aralıksız bir mücadelenin içerisinde yeniden dirilen kent yansıtılarak, arka planda gizlenmiş görüntüleri ile gün yüzüne çıkıyor.

 

 

16 milyon nüfusa sahip ve artık megapol haline gelmiş olan İstanbul’da, son yıllardaki kentsel büyüme genellikle çevresel faktörler dikkate alınmadan, hızlıca gerçekleşiyor. Serginin ana odak noktası da bu hızlı büyüme ile arka planda kalmış ve şehirli birisinin çok nadir görebileceği bu tip görüntüleri ortaya çıkarıyor.

 

 

Eyüp’ün kuzeyinden Dilovası’na, Silivri Limanı’ndan Sultanbeyli tepelerine kadar; şehir merkezine uzak kalan klişe yerlerden; “Mega İstanbul”a bakmak isteyen herkes, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’nu 4 Aralık 2019’a kadar ziyaret edebilir.

 

Haber: Abdulkadir Korkmaz

Yorum Yap

You don't have permission to register