Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  Dede Korkut İstanbul’da

Dede Korkut İstanbul’da

 “Hayat bir masal mıdır yoksa hakikat midir insan?” diyoruz ve Dede Korkut öykülerinden küçük bir seçkinin içinde buluyoruz kendimizi. Unesco Kültür Mirası listesine giren Dede Korkut’un yüzyılları aşan hikayelerini Devlet Tiyatroları sahneye taşıyor.

“Hayat da cümle de ne senin ne benim.” diye başladığımız serüven 3 farklı Dede Korkut öyküsünden oluşan bir kolaj olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu girişimiyle sahnelenen Bir Nefes Dede Korkut 2019 yılı Mart ayında yaptığı prömier ile kültür hayatımıza girmişti. 2019-2020 kültür sezonunda Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmeye devam eden oyun sahnenin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Oyuncu ve seyirciyi aynı düzlemde buluşturuyor.

Kültür Bakanlığı tarafından Dede Korkut üzerine Devlet Tiyatrolarından bir proje istiyor. Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt aracılığıyla Beş yıldır masal ve anlatılar üstüne çalışan Kurt bu projenin hem yönetmenliğini hem anlatıcılığını üstleniyor. Aynı zamanda metinleri de kendisi derliyor. Dünya mirası listesine alınan Dede Korkut hikayelerinden üçünün sahneye uyarlandığı yapıt 7. Art Ordo Uluslararası Tiyatro Festivali’nden En İyi 3. Oyun ve 1. Uluslararası Abish Alemi Kazakistan Tiyatro Festivali’nden En İyi Performans Ödülü’nü aldı.


Ağız kopuzu

Müziklerle ve dans figürleriyle bezenen oyunda kullanılan enstrümanlar arasında 5.000 yıllık tarihi ile dikkat çeken ağız arpı bulunuyor. Uzmanlar bu çalgıya Türkî ülkelerde şan kopuz veya demir kopuz dendiğini söylüyor. Şan sözcüğü ağız anlamına geliyor. Dolayısıyla ağız kopuzu olarak adlandırılıyor.

13.Öykü sanatseverler ile buluşmalı
Korkut Ata öykülerinin günümüze ulaştığı düşünülen 2 nüshası vardı. Bunlardan biri Dresden nüshası diğeri ise Vatikan nüshası olarak biliniyordu ancak son bilgilere göre yeni bir nüsha Kazakistan’da ortaya çıktı. Böylece 12 öyküden meydana geldiğini bildiğimiz Dede Korkut öykülerine yenisi eklendi. Bu nüshada yer alan 13. öykü “Salurkazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi”dir. Ayrıca 61 sayfalık Türkistan nüshasının Almanya Dresden ve Vatikan nüshalarından daha eski olduğu uzmanlarca açıklandı.

 

 

Haber: Mürvet Kara

Yorum Yap

You don't have permission to register