Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Tarihi V. Murad Köşkü’nün Restorasyonu Tepki Görüyor

Tarihi V. Murad Köşkü’nün Restorasyonu Tepki Görüyor

Marmara Üniversitesi Göztepe kampüsündeki tarihi V.Murad Av Köşkü Hamamı’ndaki restorasyon büyük tepkilere neden oldu. Hamamın restorasyonu sonrası bambaşka bir yapı ortaya çıktı.

Birçok kültürel ve tarihi mekanlarıyla dünyanın en gözde şehirlerinden biri olan İstanbul’da restorasyon tartışmaları bitmek bilmiyor. Tarihi yapıların ‘restore çalışması’ adı altında yenilenip modern görünümlü binalara çevrilmesi büyük tepkilere ve tartışmalara yol açıyor. Tarihi V. Murad Av Köşkü Hamamı da bu tarihi yapılardan bir tanesi. 19.’uncu yüzyılda Sultan Abdülaziz’in yeğeni V. Murad’ın ikametine tahsis edilen ve av çiftliği olarak kullanılan yerdeki köşk ve hamamdan oluşan yapı grubundan sadece hamam günümüze ulaşmıştı. 3 Mart 2014 tarihinde ARM Mimarlık tarafından restorasyonuna başlanan hamamın tamamlandıktan sonra sanat merkezi olarak kullanılacağı açıklanmıştı. Ancak restorasyon sonrası yapının tarihi görüntüsünden eser kalmaması büyük tepkiye yol açtı. Tarihi taş yapının duvarı sıva ve boya, zemini parke, tavanı ise cam ile kaplandı. Binanın içerisine bir de klima ve kalorifer peteği takıldı.

 

 

Rektörlükten Açıklama Geldi

Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörlüğü, V. Murad Av Köşkü tarihi hamamının restorasyonu hakkında “Restorasyon çalışmaları, valiliğe başvurumuz sonucunda İstanbul Beş Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanarak yürütüldü. Statik rapor İTÜ uzmanlarınca hazırlandı ve restorasyon ilkelerine sadık kalınarak yapıldı.” açıklamasında bulundu.

 

 

“Cezai Yaptırım Uygulanmalı”

Müzeciler, Arkeologlar, Sanat Tarihçiler, Restoratörler ve Görsel Sanatçılar Derneği Genel Başkanı Sanat tarihçisi Hızır İnan, yanlış restorasyon yapan kişilerin yargılanması gerektiğini belirterek “Bu tür uygulamalar maalesef çok görülmeye başlandı. Sanat tarihi eğitiminin olmaması nedeniyle kamu yöneticileri kültürel mirası koruma bilincinden yoksun oluyor.
Ranta ve rantçılara hizmet ediyorlar. Kültür mirası, hoyratça, keyfimize göre ve mirasyedi zihniyetiyle tasarrufta bulunabileceğimiz bir durum değildir. Telafisi mümkün olmayan zararlar verilmemelidir. Söz konusu restorasyon kabul edilebilir bir durum değildir. Yanlış restorasyona mutlaka bir cezai yaptırım uygulanmalıdır” dedi.

 

 

Mimarlık tarihçisi Afife Batur çalışmaları değerlendirdi ve “Restorasyon adı altında yürütülen çalışmalar saçmalığın daniskası. Nallı Mescid’de yürütülen çalışmaya söyleyecek bir şey yok lakin V. Murad’ın av köşkü işin içinde bir üniversite olduğundan çok daha acıklı bir durumda. Koruma Kurulu’nun onayı olması inanılır gibi değil. Bizim görev yaptığımız
dönemlerde böyle bir durum tahayyül edilemezdi. Restorasyon ilkeleri kuşaktan kuşağa farklılık göstermemeli. Her iki yenileme çalışması da yeniden bir programa alınıp yeniden yapılmalı. ” ifadelerinde bulundu.

 

Haber: Hümeyra Fidan

 

Yorum Yap

You don't have permission to register