Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  Türkiye’nin İlk Ham Sanat Müzesi’nde ‘Tavaf’

Türkiye’nin İlk Ham Sanat Müzesi’nde ‘Tavaf’

Türkiye’nin ilk Ham Sanat Müzesi ‘5 Hikaye’ ile sanatseverlere kapılarını açmıştı. Kelimat Ham Sanat Müzesi şimdi ikinci sergisinde ziyaretçilerini ‘Tavaf’ ile karşılıyor.

Dünyada 9. Türkiye’de ise ilk Ham Sanat Müzesi olması bakımından dikkat çeken Kelimat Ham Sanat Müzesi Eylül ayının başında açılışını gerçekleştirmişti. Daha önce ‘5 Hikaye’ sergisi ile 5 farklı sanatçının öyküsünde buluştuğumuz müze, Kadıköy Altunizade’de sanatseverleri bekliyor.

Kelimat Ham Sanat Müzesi’nin kurucuları Hüseyin Emiroğlu ve Adnan Al Ahmad müze ve resim ve heykel sergisi ‘5 Hikaye’nin açılışında yaptıkları konuşmalarda eserleri bulunan sanatçıların Adnan Al Ahmad tarafından keşfedildiğini belirttiler. Akrem Zave, Esma Ekiz, Erkan Uyar, Zeynel Erdoğan, Orhan ve İdris Savaş kardeşlerin öyküleri vasıtasıyla (5 Hikaye) bir araya geldiğimiz bu sergi ile Eylül ayı sonunda vedalaşmıştık.

Kelimat Ham Sanat Müzesi 12 Ekim’de Ertuğrul Berberoğlu’nun eserlerinin sunulduğu resim ve heykel sergisi ‘Tavaf’ ile yeniden bizlere kapılarını açtı. Bartın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve Marmara Üniversitesi mezunu Berberoğlu’nun ‘Tavaf’ adlı sergisi Kelimat Ham Sanat Müzesi’nde bir ay boyunca sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

 

Müzeler Çocuklara Sanat Sevgisi Aşılıyor

‘Tavaf’ sergisini İstanbul’da bulunan bir özel okulun öğrencileri de topluca ziyaret etti. Kelimat Ham Sanat Müzesi’nde öğretmenleri eşliğinde bir workshop da gerçekleştirdiler. Müze ziyaretinde bulunan bir vatandaşımız “Müzeler kültürün genç kuşağa aktarılması için çok değerli yerler.” diyerek duygularını aktardı.

 

 

Ham Sanat Nedir?

1944’ün sonlarına doğru ortaya çıkan bu akıma göre mevcut sanat anlayışına maruz kalmamış olmak gerekiyor ham sanat icracısı olabilmek için. Ham sanat kavramını ortaya atan kişi ise Fransız ressam ve heykeltıraş olan Jean Dubuffet. Tamamen iç güdülere dayanan bu sanat akımında olgunlaşmamışlığın, eksikliğin bir bakıma kabalığın estetiği sunulur. Bu bakımdan diğer sanat anlayışları ile mukayesesi zordur.

 

 

Haber: Mürvet Kara

 

Yorum Yap

You don't have permission to register