Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  İstanbul Tiyatro Festivali Sanatseverlerle Buluşuyor

İstanbul Tiyatro Festivali Sanatseverlerle Buluşuyor

Bu yıl 23.’sü düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali yurt dışından 12, Türkiye’den 16 olmak üzere 28 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 78 gösterimi ile izleyiciyle buluşacak.

13 Kasım’da gösterimine başlayıp 1 Aralık’a kadar devam edecek olan 23. İstanbul Tiyatro Festivali, hikayeleri, koreografinin, dansın ve ritmin içinde görmeyi sevenler için yurt içi ve yurt dışından etkileyici yapımları programına konuk ediyor. Toplamda sergilenecek olan 78 gösterinin yanı sıra, ‘Öğrenme ve Gelişim Programı’ kapsamında tiyatro okumaları, söyleşiler, paneller ve çeşitli atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek. Festivalin bu yılki başlığı ‘’Hayat Ters Yüz’’ olarak belirlendi. Festival sahne sanatlarının genel olarak kabul edilmiş kalıplarının sorgulandığı alışılmışın dışında sahneleme tekniği ve yapısına sahip performanslardan oluşan programıyla “sahne neresi?” ve “oyuncu kim?” gibi sorulara yanıt arıyor.

 

Festivalde Sanatseverleri Neler Bekliyor?

Ultima Vez’den ‘Traptown, Moskova Balesinin yetenekli dansçılarından ‘Her Yol Kuzeye Çıkar’, film, tiyatro ve dans gibi disiplinleri bir araya getiren ‘Kayıp Kimlik’, hitabet sanatının kitleler üzerindeki etkisini konu edinen ‘Daha da Beter ve Beter ve Beter Olacak Arkadaşım’, performatif anlatımlarıyla ‘bir şey’, ‘kedi kedi’, dans, ses ve görsel sanatların doğaçlaması ‘Bak Sen!  toplamda 16 yerli yapım ve daha da fazlası bu festivalde tiyatroseverlerle buluşuyor.

 

 

Festivalin Sürprizi ‘Traptown’

23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin bir diğer sürprizi, dünyanın en önemli dans topluluklarından biri olan Ultima Vez’in etkileyici gösterisi TrapTown. Daha önce 2004 yılında Blush ile festivale konuk olan Ultima Vez topluluğu, 15 yıl sonra seyircileri derinden etkileyecek TrapTown ile 16-17-18 Kasım tarihlerinde UNIQ Hall’de İstanbullularla buluşacak.

Dans tarihine yön veren Belçikalı topluluk, bu performansta zaman ve mekandan bağımsız olarak seyircileri paralel bir gerçekliğe doğru yola çıkarıyor. Gösteri ilerledikçe, bu gerçeklikte yaşayanlar arasındaki eskiye dayanan çatışmalar ve başlarına gelen tuhaf felaketler açığa çıkıyor. Mitlerin değişmez doğasına duyduğu derin hayranlıkla bilinen koreograf Wim
Vandekeybus, TrapTown’la beraber dans, metin ve müzik ile yeni bir mitoloji üzerine düşünme arayışına giriyor. Metni Pieter De Buysser’in kaleminden çıkan gösterinin müzikleri ünlü Trixie Whitley ve Phoenician Drive, sahne tasarımı ise Gijs Van Vaerenbergh imzasını taşıyor. Bu nefes kesen ekip, seyircisini coşkulu bir evrene, sanatsal hazzın doruk noktasına
taşıyor. Başarıları ödüllerle taçlandırılan Vandekeybus ve Ultima Vez’in yolu, kasım ayında İstanbul’a düşecek.

23. İstanbul Tiyatro Festivali biletleri 14 Eylül Cumartesi günü 10.30’dan itibaren Biletix satış noktalarından ve İKSV ana gişelerden satışa çıkarıldı. Festivalde öğrenci bileti fiyatları ise yalnızca 15 TL olacak.

 

 

Haber: Hümeyra Fidan

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register