Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  İstanbul Yedinci Kıta Bienali Dikkat Çekiyor

İstanbul Yedinci Kıta Bienali Dikkat Çekiyor

16. İstanbul Yedinci Kıta Bienali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Tarafından, Koç Holding sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Bienalin küratörlüğünü Fransız küratör, yazar ve akademisyen olan Nicolas Bourriaud üstleniyor.

Hawaii ve California arasında yer alan Büyük Pasifik Çöl Alanı olarak tanımlanan 3.4 milyon kilometrekare genişliğinde, 7 milyon ton ağırlığındaki bu plastik yığının Türkiye’nin yüz ölçümünün neredeyse beş katı büyüklüğünde olması nedeniyle popüler bilimde Yedinci Kıta ismini taşıması Bienal’in ismini veren özelliğini oluşturuyor.

16. İstanbul Bienali, 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada’da ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Bienal, pazartesi hariç her gün, 10.00-18.00 arasında ziyarete açık.

 

Canlılar İçin Korkunç Tehdit

İnsan atıklarının okyanusun ortasında yeni bir kıta oluşumuna sebep olması, 700’den fazla canlı türünü tehdit ediyor. Deniz kuşlarının ve kaplumbağalarının %44’ünün midesinde plastik parçalar olmasına sebep olan bu devasa atık yığını, her yıl 1 milyondan fazla deniz kuşunun da sadece bu sebeple ölmesine neden oluyor.

 

 

“Sanatçıların her biri bize bir mesaj getiren uzaylılar.”

Bienalin ana başlığı olan ekoloji, antropoloji gibi bilim konularını Bourriaoud şu şekilde açıklıyor; “Artık merkezler veya yekpare düşünme biçimleri yok, bir nevi ayrık düşünce takımadaları var denebilir. İstanbul’a, yüzyıllar boyunca insanların ve
ideolojilerin karşı karşıya gelip yoğrulduğu bu şehre, yeni ‘merkezsiz’ dünyamızı, Yedinci Kıta’mızı keşfe çıkmaları için 26 ülkeden 57 sanatçı davet ettik. Onlar bu dünyanın antropologları olacak da diyebiliriz. Bienalde yer alan her sanatçının
çalışmaları bir şekilde bu amaca gönderme yapacak. Sanatçıların bir nevi teknolojik yaklaşım geliştirdiği ve bunlara yeni ayinlerin de eşlik ettiği ifade ediliyor. İnsan yapımı nesneler, insanlar ve diğer yaratıklar, bitkiler ve mineraller tıpkı
okyanusta olduğu gibi, burada da sergi mekanında bir arada bulunuyor. Ama asıl önemlisi, bütün bu sanatçıların yeni düşünceler, yeni araştırma alanları, araştırılacak yeni nesneler yaratıyor olması. Onlar bize mesaj getiren uzaylılar, yabancılar. Bana kalırsa, bütün bienalin mesajı da bu: Günümüzde, bu yeni dünyada hepimiz yabancıyız, birbirimize yabancıyız ve bu duruma alışıp bunu yaşamda işe yarar ve uygulanabilir bir şeye dönüştürmemiz gerekiyor.”

 

Bu Dünya Hepimizin!

İnsanları bu felaketten haberdar ederek, bilinçli olmaya ve çevremize sahip çıkmaya, kullandığımız plastik ürünlerin tüketimini azaltmaya ve daha birçok yapabileceğimiz ama bilinçli veya bilinçsiz yapmayı tercih etmediğimiz, önlem
almadan veya tasarruf etmeden yarınlar yokmuş gibi yaşadığımız bu dünyada sanat yoluyla bizleri birazda olsa silkelemeyi amaçlayan Bourriaud, iki yıldır planladığı bienal için 26 ülkeden 57 sanatçı ve Türkiye’den de 8 sanatçının katılımıyla 220’den fazla eser sanatseverlerle buluşturuyor.

 

Haber: Melike Delibalta

Yorum Yap

You don't have permission to register