Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  E-5’in Manzarası Peyzaj Alanları Olacak

E-5’in Manzarası Peyzaj Alanları Olacak

E-5 karayolu güzergahı üzerindeki peyzaj alanları, yürütülen çalışmalar ile birlikte çeşitli çiçek ve ağaçların oluşturduğu manzaralarla süslenecek.

Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü her geçen gün İstanbul ́un güzelliğine güzellik katıyor. Anadolu yakası E-5 karayolu güzergahı, son dönemlerde yapılan birçok kavşak, refüj ve metro çıkışlarındaki yeşil alan düzenlemeleriyle ciddi bir görsel güzellik sergiliyor. E-5 karayolu üzerindeki yenileme çalışmaları hummalı şekilde devam ederken bu değişiklikler vatandaşlar tarafından da ilgi ve beğeni topluyor.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ 2 Milyon Gül Üretiyor

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Peyzaj Mimarı ve Pazarlama Şefi Uğur Pulat, Alibeyköy fidanlığında üretilen güllerin 1,5 milyon adedinin İstanbul’daki peyzaj projelerinde kullanıldığını anlattı. Pulat, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ dünyaca ünlü peyzaj gülleriyle 2005 yılında yapılan anlaşma ile Türkiye’deki tek yetkili üreticiliğe sahip oldu. İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’de toplam gül üretimi yaklaşık yıllık 2 milyona ulaşıyor. Bu üretimin 1,5 milyonu İstanbul genelinde kullanılıyor, 500 bini de diğer il ve ilçe belediyelerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, şirketlere satılıyor. Mayıs ayında İstanbul’un park ve bahçelerinde, refüjleri ve mezarlıklarında peyzaj güllerinin renkli şölenini izleyebilirsiniz. Bu gül şöleni ocak ayına kadar da devam edecek” dedi.

İstanbul’da Caddebostan’dan Pendik’e kadar sahil boyundaki tüm yeşil alanlarda rengarenk ve mis kokulu harika gülleri görebilirsiniz. Avcılardan, Boğaziçi köprüsüne kadar; Emirgan, Sarıyer, Avcılar, Florya sahilleri de güllerle donatıldı. E-5 ve TEM otoyolu kenarlarındaki yeşil alanlarında da gülleri görmek mümkün. Peyzaj Gülleri yerli üretim desteklenerek Adapazarı’nda Pamukova ve Geyve’de, Bursa’da Kestel ve Yenişehir’de, Yalova’da Çınarcık’da ve Antalya’da Serik ilçelerinde yerli üreticilere ve köylülere gerekli eğitimler verilerek üretiliyor. Bu şekilde yerli üretime ve özellikle de kadın istihdamına katkı sağlanıyor. Üreticilerin uluslararası standartlarda ürünler elde etmesiyle peyzaj materyalleri üreten
sektörün gelişimine destek olunuyor.

Haber: Emre Savga

Yorum Yap

You don't have permission to register