Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Yerel Sorunlar   /  Tarlabaşı’nda Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Bitecek?

Tarlabaşı’nda Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Bitecek?

2005 yılında başlayan kentsel dönüşüm için 2010’da yıkımlar başlatılmıştı. 9 yıldır süren dönüşüm yargı kararlarıyla sık sık durduruldu ancak nihayetinde devam kararı alındı.

Bakanlar Kurulu kararıyla 28 Mart 2006’da yürürlüğe giren; Beyoğlu Kentsel SİT Alanı içerisinde kalan, 209’u ‘kültür varlığı’ olarak tescil edilen ve binlerce insanın yaşadığı toplamda 269 binadan oluşan 20 bin metrekarelik alan “yenileme alanı” ilan edildi.

Proje için düzenlenen ihaleyi Mart 2007’de Çalık Holding aldı. İnşaatı Çalık Grubu’na bağlı GAP İnşaat ve Beyoğlu Belediyesi üstlendi. Binalar Eylül 2008’de 28 sayılı karar ile oy birliğiyle onaylandı ve 11.01.2008 tarihinde boşaltılmaya başlandı.

 

 

Tarlabaşı için tahliye kararı

Tarlabaşı sakinleri, kentsel dönüşüm projesinin sonucu olarak evlerinden zorla tahliye edilmeyle karşı karşıya kaldılar. Kendileri evde yokken kapısı kırılıp evi boşaltılan Tarlabaşı sakinlerinden örnekler de verildi.Tahliye ile karşı karşıya olan çok kişiye yeterli mühlet verilmediği, alternatif barınma imkanı sağlanmadığını açıklandı.

 

Avrupa’nın en iyi kentsel yenileme projesi seçildi

Beyoğlu Belediyesi ve Çalık Gayrimenkul işbirliğinden gerçekleştirilen Tarlabaşı 360 projesi “18. Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri”nde, Avrupa’nın 6 önemli projesi arasından en iyi “Kentsel Yenileme” projesi seçildi. Londra’da 24 Eylül 2013 gecesi Grosvenor House Hotel’de düzenlenen ödül töreninde, Lordlar Kamarası üyesi Lord Bates’in ödülü Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a ödülü verdi.

 

 

Taksim 360’ın ilk etabı bitti

Taksim 360’ın Nisan 2019’da teslimi yapıldı ama geri kalan bölümdeki inşaat sürüyor. Taksim 360’da, 9 ada üzerinde 25 bin metrekare alan üzerine kurulu, ofis, rezidans, konut ve mağaza alanlarıyla birlikte 971 ünite yer alıyor. Projede tüm ofis ve konutlar için yaklaşık 1.000 araç kapasiteli yeraltı otoparkları ve sosyal faaliyetlerin yoğunlaşacağı yaya alanları oluşturuluyor.

 

 

“Yıkmak kolaydır ama yapmak zordur“

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 2013’te düzenlediği “Yaşayan Estetik Şehirler” proje yarışmasına katıldı. Törende “Kentsel Dönüşüm” projesiyle ikinci olan Beyoğlu Belediyesi’ne ödül verirken yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Yıkmak kolaydır ama yapmak zordur. Ama bizim onları harap hallerine bırakmak gibi bir niyetimiz yok. Asla yorulmayacağız. Medeniyet tasavvuru ile hareket edeceğiz. Şehirlerimizi yeniden inşa edeceğiz. İnsan şehri şekillendirmez, tam tersine şehir insanı şekillendirir. Bu projelerle göğsümüzü kabartan Belediye Başkanlarına teşekkür ediyorum.”

Tarlabaşı kuzeyde Dolapdere Caddesi, güneyde Tarlabaşı Bulvarı, doğuda Talimhane, batıda ise Kasımpaşa ile sınırlanan, Erik Sokak, Fıçıcı Abdi Sokak, Kara Kurum Sokak, Halepli Bekir Sokak ve Sakız Ağacı Caddesi’nin bu sokaklar içinde kalan kısmı ile Küçük Kırlangıç Sokak, Yayla Sokak, Çöplük Çeşmesi Sokak, Keresteci Recep Sokak, Dernek Sokak ve Tarlabaşı Bulvarı’nın bu sokaklar içinde kalan kısmı ile Toprak Lüle Sokak bölgelerini kapsıyor.

 

 

Haber: Enes Karabacak

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register