Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  Kuzguncuk’ta Bir Başka İstanbul

Kuzguncuk’ta Bir Başka İstanbul

Farklı kültürlerin yarattığı muhteşem ahengin ve birbirinden renkli tarihi evlerin semti Kuzguncuk, İstanbulluların uğrak adreslerinden biri.

Kuzguncuk, İstanbul Üsküdar’a bağlı, tarihiyle, güzelliğiyle ve kendine özgü dokusuyla İstanbul’un en güzel semtlerinden birisi. Kuzguncuk sokaklarında bulunan ahşap evler adeta eski İstanbul’dan fırlamış gibi. Rengarenk boyanmış evler özellikle fotoğraf çekmeyi seven vatandaşların soluğu Kuzguncuk’ta almasına vesile oluyor. Biz de Kuzguncuk’un tarihi yapılarını, renkli fotoğraflarını haberimizde derledik.

 

 

Dizilerin Vazgeçilmez Mekanı 

Aynı zamanda Kuzguncuk, Türk televizyonunun önemli dizilerinden olan Perihan Abla ve Ekmek Teknesine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde hala birçok dizi burada çekiliyor.

 

 

Cami ve Kilise Aynı Bahçede

Kuzguncuk Camii 1952 yılında Müslüman halkın çoğalmasıyla inşa edildi. Aynı zamanda caminin yapımında o dönemde yaşayan Ermenilerin, Rumların ve Yahudilerin de katkıları ve yardımları oldu. Camii ve Surp Krikor Lusavoriç Ermeni kilisesi aynı bahçeyi paylaşıyor. Burada oluşan hoşgörü ortamı yıllardır devam ediyor.

 

 

Bir Çok Tarihi Eser Kuzguncuk’ta

Kuzguncuk aynı zamanda bir çok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Güzelliği sadece bu yüzyıla değil, geçmişe dayanan bu güzide semtte 19.yy’a ait bir çok yapıya şahit olabiliyoruz. İşte onlardan bazıları;

Beth Yaakov Sinagogu 
İstanbul Kuzguncuk’ta Rum Ortodoks Kilisesi’nin yanında bulunan Beth Yaakov Sinagogu’nun yapımı 1878 yılına dayanıyor.
Kuzguncuk’taki Yahudi nüfusunun azalması sonucunda kullanılmamaya başlanmış ama günümüzde cuma akşamları,
cumartesi günleri ve bayramlarda kullanılıyor.

 

 

Cemil Molla Köşkü 
Cemil Molla Köşkü 1885 yılında Mahmud Cemil Efendi tarafından İtalyan mimar Sinyor Albeti’ye yaptırılmıştır. Cemil Molla Köşkü Beylerbeyi ve Kuzguncuk arasındaki Nakkaştepe mezarlığının sol tarafındaki koru önünde bulunuyor. 2004-2005 yılları arasında köşke Mesa tarafından restorasyon çalışması uygulanmıştır.

 

 

Üryanizade Ahmed Esat Efendi Camii 
Üsküdar Kuzguncuk Abdullahağa Caddesin’de bulunan cami II. Abdülhamit zamanında Şeyhülislam Üryanizade Ahmed Esat Efendi tarafından 1860 yılında inşa ettirilmiştir.

 

 

Şehir İçinde Bostan

Kuzguncuk’ta bulunan doğal bostan ziyaretçileri şaşkına çeviriyor. Bu bostanda bir çok doğal meyve, sebze yetiştiriliyor.

 

 

Haber: Burçak Yavaş

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register