Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  Salt Galata’da Bir Gün

Salt Galata’da Bir Gün

Osmanlı’nın tarihi motiflerini taşıyan aynı zamanda kütüphane olarak da kullanılan, çeşitli sanat atölyelerine ev sahipliği yapan Salt Galata’dan izlenimlerimiz bu haberde.

Karaköy’ün kalabalık, neşeli ve tüm hatlarıyla tarih kokan atmosferinde Salt Galata da yerini alıyor. İskeleden çıkıp beş dakika yürüme mesafesinde hiçbir ücrete tabi olmadan gezebileceğiniz herkese açık bir mekan. Avrupa Yakasının kalabalık nüfusuna rağmen soyutlanmış bir bölge gibi. Öğrencilerin ders çalışmak için tercih ettiği büyüleyici büyük arşive, kütüphaneye sahip olmasıyla beraber sanat severler için atölyeler ve müze yer alıyor. Açık alanın yer aldığı, yemek yiyebileceğiniz açık büfesiyle uzun saatler geçirebildiğiniz muazzam bir mekan.

 

 

Osmanlı Bankası Müzesi

Bina, Fransız asıllı Levanten Mimar Alexandre Vallaury tarafından Bank-ı Osmanî-i Şahane için tasarlandı ve 1892 yılında hizmete açıldı. Bina, anıtsal ölçeğinin yanı sıra ön ve arka cephelerde kullanılan neoklasik ve oryantalist mimari üsluplardaki şaşırtıcı farklılık dolayısıyla, İstanbul’da benzersiz bir yapı olmasıyla tanınıyor. Kütüphane bölümünde kitapların arasında banka kasasının yer alması da dikkat çekici bir ayrıntı. Osmanlı Bankası Müzesi, Türkiye’de bir özel banka tarafından kurulmuş ilk müze olma özelliğini taşıyor. Mimarisinin temelinde sanatsal kaygının ve görsele hitap etmenin etkileri görülebiliyor. Salt Galata’nın her katında ayrı bir güzellik bulmak mümkün. İç tasarım dışında Galata’ya açılan penceresiyle her ayrıntısı sanatla inşa edilmiş. Tarihi yapısını anlatan fotoğraflar ve yazılar ziyaretçileri her anlamda doyurur nitelikte.

 

 

Haber: Nisa Gürle

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register