Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  İBB’nin Balık Ekmek Yasağı İstanbulluları Üzdü

İBB’nin Balık Ekmek Yasağı İstanbulluları Üzdü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Eminönü’nde balık ekmek satan kayık sahiplerine ihtarname gönderdi. Gönderilen yazılarda, satış yapılan yerlerin 1 Kasım itibarıyla boşaltılması talep edildi.

İBB Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı, 18 Ekim’de Galata Köprüsü ile Turyol İskelesi arasındaki bölgede son 3 kayıkta balık ekmek satışı yapan kiracılara ihtarname gönderdi ve bölgeyi terk etmelerini istedi. Aksi takdirde polis zoruyla tahliye edileceklerini duyurdu.

19.YY başlarından beri Eminönü’nde bulunan ve İstanbul’un simgelerinden biri haline gelen balık ekmek satan kayıkların kaldırılma kararını alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluları üzdü. Sadece İstanbulluların değil, Türkiye’nin dört bir tarafından İstanbul’a ziyarete gelenlerin ortak anısı olan, Eminönü’nde kayıklardan ekmek arası balık yemek  tarihten silinmek üzere. İskeleler arasında satış yapan balık ekmek kayıkçıları uzun zaman önce kaldırılmıştı.

 

 

Son 3 Kayık Galata Köprüsü’nün Eyüp Tarafına Alınmıştı

Eminönü’nde balık ekmek satan son 3 teknenin de kaldırılma kararını alan İBB esnaf ve vatandaşlardan tepki topladı. Vatandaşlar, İstanbul’un simgelerinden olan balık ekmek satan kayıkların kaldırılmasını doğru bulmadı ve kararın gözden geçirilmesini istedi. Kendisine ihtarname gönderilen kiracılardan ve Tarihi Eminönü Turizm Balık Ekmek Kooperatifi Başkanı Arif Hikmet İlke “Balık ekmek kayıkları 1800 yılından beri Eminönü’nde bulunuyor. Nesilden nesile gelmiş. Kayıkların bu son görüntüsü ise 15 yıl önce oluştu. Ancak 200 yılı aşkın süredir burada hem turistlere hem de Türkiye’nin her yerinden gelen vatandaşlarımıza hizmet üretiyoruz. Balık ekmek, bu bölgedeki kültürün bir parçası durumdadır. Eminönü dendiği zaman akla ilk gelen balık ekmek kayıklarıdır Alınacak kararlarda bunun göz önünde bulundurulmasını istiyoruz.  Umut ediyoruz ki bu karardan vazgeçilir” ifadelerini kullandı.

 

 

Tartışmalara İBB’den Yeni Çözüm

Son kalan 3 balık ekmek kayıkçısının kaldırılması konusunda açıklamalarda bulunan İBB yetkileri, “O kayıkçılarla 10 yıllığına bir sözleşme yapılmış.  2007’da yapılan sözleşmenin süresi 2017 yılında bitmiş. Ancak, zamanında tebligat yapılmadığı için iki yıldır kira sözleşmesi otomatik olarak uzamış. Şimdi Eminönü’nde bütüncül bir anlayışla yeni bir düzenleme yapılacak. Çok yoğun insan sirkülasyonunun olduğu bölgeyi, daha rahat kullanılabilir hale getirmek istiyoruz. İnsanların bölgedeki gezintisini kolaylaştırmak istiyoruz. Bunun için söz konusu balıkçılara da tebligat yapıldı. Çünkü sözleşme tarihi geçtiğinde kira otomatik olarak bir yıl uzuyor. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan İBB yetkilileri, BELTUR eliyle işletilmek üzere, sadece bir teknede balık ekmek satışı yapılabileceğini açıkladı. Eminönü’nde yapılacak geniş çaplı düzenlemeden sonra, gerek görülmesi durumunda İBB eliyle ekmek arası balık satılabilecek.

 

 

Haber: Furkan Elveren

Yorum Yap

You don't have permission to register