Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Emektar Vapur Satışa Sunuldu

Emektar Vapur Satışa Sunuldu

Emektar Paşabahçe Vapuru 4 Kasım’da yapılacak açık arttırma ile yeni sahibini bulacak.

Paşabahçe Vapuru’nun, II. Dünya Savaşı sıralarında İtalya’da yapılacak bir savaş gemisi olması planlanıyordu. Fakat savaşın sona ermesiyle ana hatları oluşmaya başlanan geminin yapımı durduruldu. O yıllarda Türkiye’den gelen vapur siparişi üzerine, savaş gemisi olması planlanan Paşabahçe Vapuru 1950’li yıllarda Türkiye’ye şehir hatları vapuru olarak getirildi. İstanbul şehir hatlarında çalışan üç gemiden biri olan vapur aralarında en hızlısıydı.

 

 

 

Onlarca yıl İstanbul Boğazında İstanbullulara verdiği hizmetlerin sonunda, 2010 yılında ömrünü doldurdu. Şimdilerde Beykoz Belediyesi önünde bulunan  vapur, emekliye ayrıldığı sıralarda kısa bir süre nikah sarayı olarak kullanıldı. Sonrasında müze yapılması planlanan Paşabahçe Vapurunun, geçtiğimiz yıllarda masrafları gerekçesiyle batırılması, parçalanıp işlenmesi de gündemdeydi.

 

 

Basın İlan Kurumu’nun resmi sitesinde yer alan bilgiye göre 1952 yılında inşa edilmiş, Türk Bayraklı Paşabahçe isimli şehir hatları yolcu gemisinin, 618 Sayılı Limanlar Kanununun 7’nci maddesine göre 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında satışı ve sökümü yapılacak. 4 Kasım 2019’da İstanbul Liman Başkanlığı’nda açık arttırma usulü ile yapılacak satışta vapurun tahmini satış bedeli 273 bin lira, geçici teminat bedelinin de 8 bin 190 lira olarak belirlendi. İhale şartnamesi ile ihale dokümanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesinin banka hesabına, “Paşabahçe Gemisi İhale Dosya Bedeli”; açıklaması ile yatırılacak 100 liralık dekont teslimi karşılığı İstanbul Liman Başkanlığından temin edilebilecek.

 

 

Haber: Cemre Hıdırlar

 

Yorum Yap

You don't have permission to register