Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Kemerburgaz Uluslararası Kent Ormanı Açıldı

Kemerburgaz Uluslararası Kent Ormanı Açıldı

Kemerburgaz Uluslararası Kent Ormanı sosyal medyadaki tartışmaların ardından İstanbulluların hizmetine sunuldu

Eyüpsultan Kemerburgaz’da hayata geçirilen Kemerburgaz Uluslararası Kent Ormanı, İstanbul’u ve İstanbul halkını yeniden yeşille buluşturan projelerden biri olma özelliğini taşıyor. İçerisinde seyir, macera, eğitim ve spor alanları bulunan proje ile İstanbullular keyifli zaman geçirebileceği yepyeni bir soluklanma alanı kazanacak. Şehir merkezine yakınlığıyla herkes için ulaşılabilir bir noktada olacak olan kent parkında, aynı zamanda ekolojik ve coğrafi veriler de dikkate alındı. Mevcut tabiat dokusu korunarak düzenlenen orman için, 8 bin 167 ağaç, 420 bin çalı ve 160 bin yer örtücü dikimi yapıldı. Kemerburgaz Uluslararası Kent Ormanının içerisinde çocuk kulübü, futbol sahası, izci kampı, uçurtma atölyesi, el sanatları satış birimi, midilli ahırı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan ahırları ile seyir kulesi bulunuyor.

 

 

“Yeşil Alanların Sayısı Çoğaltılmalı”

Bölge halkı da bu proje için çok sabırsız olduklarını, İstanbul gibi büyük ve betonlaşmış bir şehirde insanların şehirden uzak, sakin, geniş ve yeşil alanlara ihtiyaç duyduğunu dile getirdiler. Yeşille barışık, doğayı seven ve koruyan nesiller yetiştirmeyi istediklerini söyleyen Kemerburgaz sakinleri, İstanbul’un diğer ilçelerine de böylesine örnek projeler kazandırılması gerektiğini belirttiler. İstanbul Kemerburgaz Kent Ormanı açılışı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, eski başkanlar Nurettin Sözen, Ali Müfit Gürtuna, milletvekilleri ve yurttaşların katılımıyla gerçekleşti.

Açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un ve birçok şehrin betonla anılan kentler olduğunu belirterek: “Bugün dünyada, global ısınma, iklim değişikliği gibi belki de en fazla konuşulan ve dünyanın en büyük tehdidi olan bu unsurlara karşılık olarak, bu beton yığını haline dönen kentlerimizde, nefes alabileceğimiz alanları büyütmek ve geliştirmek zorundayız.’’ dedi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan açıklama gelmişti

İBB Başkanı İmamoğlu’nun AK Parti döneminde yapımı tamamlanan Kent Ormanı’nın açılışı için bastırdığı afişler sosyal medyada uzun süre konuşulmuştu. Hazırlanan afişlere “İmara değil, halka açıyoruz” yazdıran İmamoğlu’na sosyal medyadan tepki yağması üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı “İmara Değil, Halka Açıyoruz” başlıklı habere ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, “‘Kiraya verilecek mesire yerleri üzerinde sabit tesis yapılamaz’ ibaresi açık olarak yer almaktadır. Hal böyleyken Kemerburgaz Kent Ormanı’nı, yeni yapılmış veya daha önce imara açılıyormuş gibi lanse ederek, ‘İmara değil, halka açıyoruz’ şeklinde sosyal medya paylaşımları yapmanın halkı yanlış bilgilendirmekten öte başka bir amacının olmadığı aşikardır” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber: Hümeyra Fidan

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register