Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  TRT World Forum 2019 İstanbul’da Başladı

TRT World Forum 2019 İstanbul’da Başladı

TRT World Forum 2019 “Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar” temasıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. 

Forum “Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar” temasıyla 21-22 Ekim tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinlik, küresel meselelere çözüm zemini olma aracıyla uzman isimleri İstanbul’da bir araya getirmiş olacak.
Oturumlardaki tespitler ve çözüm önerileri siyasi, ekonomik gelişmelere ilham kaynağı olma amacıyla İstanbul’dan tüm dünya kamuoyuyla paylaşılacak.Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen forumun onur konuğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

“Bu bir damla petrolü, bir damla kandan daha değerli görenlerin asla anlayamayacağı büyük bir erdemdir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, bölgemizde yaşanan son gelişmelere işaret ederek “Özgürlüğü başkaları tarafından verilen bir lütuf değil; hak edilen, uğrana mücadele edilen, yürekle bilek gücüyle alınan, ölümüne bir kararlılıkla da korunan kutsal bir değer olduğunu bu süreçte bir kez daha gördük.” dedi. Ardından Suriye krizinde Türkiye’nin siyaset zemininde aradığı haklı desteği bulamamasının altını çizerek “Geçmişinde ne sömürge ne katliam ne zulüm ne yıkım ayıbı olmayan bir milletin başka bir gayesi olamaz. Herkes Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Libya’da, Afrika’da, Balkanlar’da başka niyetlerle at koşturuyor olabilir ama Türkiye sadece kardeşleriyle olan kader birliği sebebiyle orada. Bu bir damla petrolü, bir damla kandan daha değerli görenlerin asla anlayamayacağı büyük bir erdemdir. Bu bir damla petrolü bir damla kandan daha değerli görenlerin asla anlayamayacağı büyük bir erdemdir.” diye konuştu.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun forumun gayesini “Nitekim Türkiye Cumhuriyeti belirli alanlarda küresel bir aktör haline gelerek yükselen güçlerin küreselleşen dünyayı nasıl daha adil, nasıl daha yaşanabilir hale getirebileceğini ortaya koyma mücadelesi vermektedir. Mücadelemiz adalet mücadelesidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açık ve net bir biçimde ortaya koyduğu üzere biz burada, bu ülkede bir adalet mücadelesi veriyoruz. Ve bunu bütün dünya sathında haykırıyoruz. Ülkemiz için adalet diyoruz, bölgemiz için adalet diyoruz, dünyamız için adalet diyoruz.” sözleriyle ifade etti.

 

 

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren ise bu sene üçüncüsü gerçekleşecek olan forumla ilgili olarak “Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız ilhamla 7.5 milyar insanın kaderini 5 ülkenin kararına bırakan sisteme itiraz ediyoruz. Bu adaletsiz sistemin kurbanlarına mikrofon uzattık, kendilerini anlatmaları için bir platform sağladık. TRT olarak küresel vicdanın sesi olduk.” dedi.

 

 

21-22 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleşecek olan forum; 25 açık oturum ve 18 kapalı oturumda, 125 konuşmacı ve yaklaşık 1500 katılımcıyı ağırlayacak.

 

 

 

Haber : Berfin Kıraç – Arife Karakum

 

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register