Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  Bir Tarihin Dönüşü : Haydarpaşa Garı

Bir Tarihin Dönüşü : Haydarpaşa Garı

2010 yılındaki yangından beri restorasyonda olan tarihi Haydarpaşa Garındaki bakım çalışmaları tamamlanmak üzere.

Haydarpaşa Garı, 1908 yılında İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edildi. Gar, TCDD’nin ana istasyonu olarak görev yapmaktaydı. İstanbul’un Orta Doğu ve Anadolu’ya açılan ilk kapısı özelliğini de taşıyan Haydarpaşa Garı, zamanın Osmanlı padişahı II.Abdülhamid döneminde hizmete açıldı.

Haydarpaşa Garı hizmet ettiği günden bu güne kadar İstanbul’dan Anadolu’ya yolcu ve asker sevkıyatı; memurların, devlet ve iş adamlarının Anadolu’ya gidiş dönüşleri ve İstanbul’un tüm Anadolu ile demir yolu bağlantısını sağlamıştır.
Görkemli bir görünüme ve atmosfere sahip olan Haydarpaşa Garı, filmlerde ve edebiyatta ayrılık ve kavuşma sahnelerinin, umut ve özlemlerin değişmez dekoru olmuştur.

 

 

Haydarpaşa’nın Simgesi Tarihi Saat Yerine Yerleştirildi

Yangın sonrası restorasyon çalışmalarının başladığı Haydarpaşa Garında,, geçtiğimiz günlerde önemli bir aşama daha tamamlandı. Garın simgelerinden biri olan tarihi saat yerine yerleştirildi. Yavaş yavaş sona gelinen Haydarpaşa Garında çatı
kısımlarının onarımının büyük ölçüde tamamlanması ile birlikte Tarihi Gar eski görünümünü kazanmaya başladı.,

 

 

Restorasyon Çalışmaları Ne Zaman Bitecek?

2010 yılının Kasım ayında çatısında çıkan yangın sonucunda büyük hasar gören tarihi Gar, TCDD’nin aslına uygun olarak hazırlanan restorasyon projesi çerçevesinde onarılmak için 2015 senesinin sonlarına doğru çalışmalar başlatılmıştı. Garın çatısındaki onarım çalışmaları bitmiş durumda. Gişelerin ve bekleme salonunun da önümüzde ki bir kaç ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. 2020 yılının hemen başında çalışmaların tamamlanması hedefleniyor.

 

 

Haydarpaşa Garındaki 1700 Yıllık Tarih

Mayıs 2018’de Marmaray çalışmaları sırasında tarihi kalıntılara rastlanılması ile birlikte kazı çalışmaları başlatılmıştı. Yapılan kazı çalışmaları neticesinde ulaşılan arkeolojik eserler ise tarihe ışık tutuyor. Farklı tarihleri içerisinde barındıran alanda Bizans, Osmanlı ve Helenistik döneme ait kalıntılara rastlanıldı. Çalışmalar; Haydarpaşa Gar önü, peron 1, peron 2, menfez ve İbrahim Ağa bölgesi olmak üzere 5 ayrı bölgede yürütülüyor.

 

 

 

Haydarpaşa Garındaki İhale Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi’ne Verildi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından (TCDD) Sirkeci ve Haydarpaşa garlarının bazı bölümlerinin, kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere kiralaması için ihale gerçekleştirildi.

Sürecin ilk bölümünde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 22 Eylülde İBB olarak garın kiralamaya çıkartılacak bölümlerinin tamamının ihalesine katılacağını açıklamıştı. Fakat Ulaştırma Bakanlığı, İBB’nin ihaleye katılımının diğer ihaleye katılacak şirketler için caydırıcı olacağı gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleye
katılmasını uygun bulmamıştı.

İhalenin ilk oturumu, İBB şirketlerinden oluşan konsorsiyumun aylık 100 bin TL, Hezarfen Danışmanlık’ın da aylık 300 bin TL teklifiyle sona erdi. Tekliflerin açıklanmasının ardından ihale komisyon başkanı, 15 gün içinde tarafları pazarlığa çağıracağını açıklayarak ihaleyi sonlandırdı. İBB bu süre içinde Hezarfen Danışmanlık Şirketi’nin teklifine itiraz etti. İhale komisyonunun tarafları pazarlığa davet etmesi beklenirken dün ihalenin yapıldığı, İBB’nin davet bile edilmediği, yazılı olarak elendiklerinin bildirildiği belirtildi. İhaleye tek başına davet edilen Hezarfen Danışmanlık’ın rakamı 350 bin liraya çıkardığı ve ihaleyi aldığı kaydedildi.  :

Tüm bu yaşanan sonrasında İBB başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada : “Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri hukuksuzca elendi. Hem mahkemeye taşıyacağız hem de suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

Muhabir : Furkan Elveren

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register