Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Şehir ve Edebiyat   /  Emre Kongar’ın “İstanbul”u Remzi Kitabevin’den çıktı

Emre Kongar’ın “İstanbul”u Remzi Kitabevin’den çıktı

Bir aşk şehridir İstanbul. Büyüsüne kapılmayan, kıyısına demir atmayan yoktur. Bu koca şehrin destanlara, anılara sığmayan güzelliği bir kitaba sığdı. Bir çok şairin, yazarın ve insanın olduğu gibi Emre Kongar’ın da sevgilim diye hitap ettiği “İstanbul” Remzi Kitabevi’nden çıktı.

Bir çok şairin, yazarın, insanın olduğu gibi Emre Kongar’ın da sevgilim diye hitap ettiği “İstanbul” Remzi Kitabevi’nden çıktı. Perspektifini 1940’lardan bugüne tutan yazar Kongar efsanelerin, anıların ve izlenimlerin harmonisini sunuyor okuyucuya. Sayfaları çevirirken keşmekeşin arasına sıkışmış can çekişen dalga seslerini duyuyoruz. Banliyo hattında tıkır tıkır gezinen trene atlayıp bir gezintiye çıkıyoruz hep birlikte. Ütopya ve distopya arasında sıkışan İstanbulumuz’da gerçekliğimize gözlerimizi açıyoruz, perdelerimizi aralıyoruz. Yüzleşiyoruz…

Bir aşk şehridir İstanbul. Büyüsüne kapılmayan, kıyısına demir atmayan yoktur. Bu koca şehir destanlara, anılara sığmayan güzelliğini bir kitaba sığdırdı. İlk basımı 5 bin adet yapılan kitap Eylül ayında raflarda yerini aldı. 219 sayfalık hacmiyle okuyucusuna raflardan sesleniyor: “İşte bir kentin öyküsüdür bu, Emre Kongar’ın kaleminden dökülen.”

Yazar kendi tecrübelerinden yola çıkarak geçmişin, efsanelerin ve geleceğin İstanbul’u için semt semt durak durak gezdiriyor bizi. Bazen Abdülhamid’in bazen Piraye hanımın köşküne konuk oluyoruz. Bununla da kalmıyor bir bakıyoruz baba Kongar’ın yakın arkadaşı Yahya Kemal ile aynı sofrada akşam yemeği yiyoruz. küçük çocuklarla topaç çevirip mahalle kültürü durağından Levent sokaklarına aktarma yapıyoruz. Yazar Kongar’ın sıkça bahsettiği AVM sorununa geldiğimizde ise Galeria’dan bu yana memleketimizde nelerin değiştiğine tanıklık ediyoruz.

 


Kitap okuyucusuna bir distopya ve ütopya sunar. Yazar Kongar adeta “Tarafını seç!” der 219 sayfa boyunca. Yıl 3000 olduğunda kolundaki kum tanesini almaktan aciz, dokunsan kırılacak soyluların ve açlıktan birbirini kemiren insanların olduğu İstanbul’u mu istiyorsun? Yoksa üst düzey teknolojinin huzur ve refah içerisindeki şehrin sakinlerine amade edildiği İstanbul’u mu?

Ekrem Hakkı Ayverdi ve İstanbul hakkında kısa bir not

Yazar Emre Kongar kitabının belli başlı yerlerinde mütefekkir Ekrem Hakkı Ayverdi’yi kaynak gösteriyor. Kitapta eksik nokta ise tam burada beliriyor. Ayverdi’nin İstanbul Saraçhane’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye binası hakkında yaptığı çalışmalarda; binanın şehir düzenlemesi açısından konumunun ve bina estetiğinin de sıkıntılı olduğunu belirtiyor.

Haber: Mürvet Kara

 

Yorum Yap

You don't have permission to register