Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  İstanbul Haberleri   /  ‘Galataport İstanbul’ Çalışmaları Son Hız Devam Ediyor

‘Galataport İstanbul’ Çalışmaları Son Hız Devam Ediyor

Şehrin dünyaya açılan yeni kapısı olarak nitelendirilen ve yılda 1.5 milyon turist ağırlamaya hazırlanan ‘Galataport İstanbul’ yakın zamanda açılıyor.

2014 yılı itibariyle çalışmaları başlayan Galataport, 1.2 km’lik sahil şeridinde yer alan büyük bir turizm kompleksi olarak tasarlandı. Bir zamanlar İstanbul’un ticaret merkezi olan Karaköy’e eski ruhunu kazandırma hedefini benimseyen projenin yapımına Doğuş Holding ve Bilgili Holding ortaklığı önderlik ediyor.

 

 

Galataport İstanbul, kültür-sanattan gastronomiye, turizmden alışverişe kadar pek çok farklı fonksiyona sahip olacak. Mağaza ve yeme-içme birimleri için ayrılan kiralanabilir alan toplamı ise yaklaşık 52 bin m2’den oluşuyor. Ofis alanları ise, tarih boyunca finans, sigorta ve bankacılık merkezi olmuş bu bölgede yaklaşık 43 bin m2’lik kiralanabilir alana sahip.

Dünyada İlk Kez Uygulanan Bir Tekniğe Sahip

İnsan hareketliliğinin çok yüksek seviyede olduğu bu semt için, ciddi bir ekonomik canlılık oluşturması beklenen proje aynı zamanda dünyada ilk kez uygulanacak bir tekniğe de sahiplik yapmakta. Konseptin en önemli ayaklarından birisi olan kruvaziyer limanı, dünyada ilk kez zemin altında toplam 29.000 m2 alanda kurgulanıyor.

 

 

Proje Bünyesinde Tarihi Binalar da Restore Edilecek

Galataport himayesinde geliştirilen yepyeni bir anlayışla 1928’de kurulan ve dünyada sadece 10 seçkin lokasyonda bulunan Hong Kong menşeili Peninsula Grubu, adıyla örtüşen bir şekilde İstanbul’da tarihi yarımadanın tam karşısında Peninsula İstanbul adlı yeni otelini açacak. Kruvaziyer limanının, kafe ve restoranların, ulusal ve uluslararası birçok markaya ev sahipliği yapacağı mağazaların ve otelin açılmasıyla birlikte yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlanması beklenmekte.

 

 

 

İstanbullu İnşaattan Kaynaklı Görüntü Kirliliğinden Şikayetçi

2020 yılında neticelenmesi ve ilk geminin 2020 Nisan ayında yanaşması beklenen Galataport İstanbul’un inşaat çalışmaları sonucunda ortaya çıkan görüntüler; özellikle bölge ve deniz yolunu sürekli kullanan bazı İstanbullular için ciddi rahatsızlık uyandırıyor. Vinç ve yapım halindeki binaların sık bir şekilde yer almasının, boğazın güzel görüntüsünü zedelediğini düşünen vatandaşların tek temennisi ise bir an önce karmaşık görüntünün ortadan kalkması ve boğaz ile Karaköy’ün tekrar eski güzelliğine kavuşmasından yana.

 

 

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register