Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Maziden   /  İnci Pastanesi’nde Profiteröl Tutkusu

İnci Pastanesi’nde Profiteröl Tutkusu

İnci Pastanesi… Gerek Beyoğlu halkının gerekse İstanbulluların gönlünde taht kurmuş, eşsiz lezzetlerin birleştiği tek nokta. Profiterolüyle hemen hemen herkesin gözdesi.

1940’lı yıllarda Luka Zigoris Galatasaray Lisesi karşısında bir atölye kiralar ve “profiterol” adlı verdiği kendi usülüne göre yaptığı pastayı satmaya başlar. Bu değişik pasta çok tutar ve Zigoris işini büyüterek İstiklal Caddesi üzerindeki bir dükkânı kiralar. İşte böylece İnci Pastanesi’nin ve bu özel profiterölün hikâyesi başlar. İstiklal Caddesi’nde yaklaşık 80 yıllık bir geçmişi olan İnci Pastanesi’nin sahibi emektarı Zigoris 1960 yılında vefat eder. Zigoris vefat edince, işleri çalışanı olan Musa Ateş devralır. 2012 yılında İstiklal Caddesi’ndeki dükkânından mecburi bir şekilde çıkarılan Ateş, dükkânı Mis sokağa 18 numaraya taşır.

 

 

Mütevaziliğiyle Dikkat Çekiyor

İnci Pastanesi’nin eski yeri şu an Grandpera, eski adıyla Cercle D’orient olarak bildiğimiz İstiklal Caddesi’nde bir alışveriş merkezi. İnci Pastanesi eski yerinden taşınmış olsa bile lezzet hala aynı. En yeni çalışanı 25 yıllık olan pastane, gayet mütevazı bir ambiyansa sahip. İçeri girdiğinizde size tarihi hatırlatan ahşap dokular ve sandalaye yerine kullanılmış iskembeler selamlıyor. Bu kadar geçmişi olan bir pastanenin tavanında antika bir avizesi bile yok. Soğutma dolapları da dâhil ahşap kalıba sokulmuş ve bu şekilde bir bütün elde edinilmiş. Self servis dediğimiz servis şeklini kullanıyorlar.

 

 

İnci Pastanesi aynı zamanda bu topraklarda profiterolü ilk yapan işletme olarak da biliniyor. Sadece profiterol değil çeşitli tuzlu kurabiyeleri, çikolataları paskalya çörekleri, meyveleri ve tartaletleri de ayrı bir lezzete sahip. Misafirlerin memnuniyeti üst seviyede tutuluyor. Samimi ve güleryüzlü çalışanlara sahip olan pastanenin tek ricası bu kültüre sahip çıkılması yönünde. Eski yerine dönmeyi isteyen çalışanlar herkesi yolu Beyoğlu’na düştüğünde İnci Pastanesi’ne profiterol yemeye mutlaka bekliyor. Halkın da temennisi böyle bir değeri tekrar eski yerinde görmek.

Çözüm İstanbul ekibi olarak sizlere şimdiden profiteröl tadında iyi bayramlar diliyoruz…

 

Yorum Yap

You don't have permission to register