Yazılar

Stay in Touch With Us

Odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore.

Email
magazine@example.com

Phone
+32 458 623 874

Addresse
302 2nd St
Brooklyn, NY 11215, USA
40.674386 – 73.984783

  /  Yerel Sorunlar   /  İstanbul’un Sokak Hayvanları İçin Neler Yapılıyor?

İstanbul’un Sokak Hayvanları İçin Neler Yapılıyor?

Ekibimiz bu kez İstanbul’un sokak hayvanları için yollara düştü…

Ben insanım diyen herkesin içinde hayvan sevgisi mutlaka olmalı. Hayvan sevgisi olmayan insanlardan iyilik beklemek çok zor…  Son zamanlarda ülkemizde sıklıkla karşılaştığımız hayvana işkence ve şiddet olayları vicdan sahibi olan her insanın yüreğini yakacak cinsten. Hayvanlar için neler yapılabilir? Eksikliklerimiz nerede? Bu gibi konuların mutlaka bir an önce tartışılması gerekiyor. Yaşanan bu sıkıntılar için çözümler üretilmesi gerekiyor. Hepimizin üzerine düşen görevi yapması gerekiyor…

Bizde Çözüm İstanbul ekibi olarak konuyla ilgili araştırma yapmak ve ne durumda olduğumuz öğrenmek üzere Kağıthane Belediyesi Geçici Hayvan Barındırma Rehabilitasyon Merkezi’ndeki sevimli dostlarımızı ziyarete gittik. Veteriner Hekim Ömer Faruk Öztürk ile sokak hayvanları üzerine konuştuk. İşte röportajımız.

 

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Ömer Faruk Öztürk. Veteriner hekimim. Kâğıthane Belediyesi’nde dört yıldır çalışıyorum. Daha öncesinde bir sene başka bir yerde çalıştım. Beş senede öğrencilik hayatı dersek yaklaşık on senedir hayvanlarla içli dışlıyız.

Türkiye’de sokakta yaşayan hayvanlarla ilgili tabloyu anlatmanızı istesem nasıl anlatırsınız?

Sokakta yaşamak Türkiye’de biraz zor. Çünkü hayvan seven kadar hayvanları sevmeyen ve hayvanların yaşam haklarına saygı göstermeyen insanlar var maalesef. Televizyonlardan da bunu görüyoruz. Türkiye’de sokak hayvanı olmak zor. Diğer ülkelerin çoğu zaten bu durumu aşmış. Avrupa’daki ülkelerde sokak hayvanı yok.  Çünkü onlar yaptırımlar daha ağır olduğu için bir insan hayvanı sahiplendiği zaman ölene kadar ona bakmak zorunda. Herhangi bir hastalığı olduğu zaman yine kliniğe götürmek zorunda tedavilerini yaptırmak zorunda. Ülkemizde çok yasalar daha oturmadığı için sokaktaki hayvanlarda bunlardan tabi ki etkileniyor. Çünkü normal şartlarda sokakta olmamaları gerekiyor. İnsanların hayvanları sahiplenip evlerinde bakmaları gerekiyor. Sokakta olduğu sürece hem hayvanlar zarar görüyor hem de insanlar zarar görmüş oluyor.

 

 

Sokak hayvanları için barınaklar ne gibi çalışmalar yapıyor?

Sokak hayvanlarının bütün ihtiyaçlarını biz karşılamaya çalışıyoruz. Genelde hayvanlara köpek kulübesi, kedi kulübesi konuluyor. Barınma ihtiyaçları bu şekilde karşılanıyor. Yeme ihtiyaçları ve su ihtiyaçları düzenli olarak ekiplerimiz tarafından karşılanıyor. Kâğıthane için söylemek gerekirse 250’ye yakın besleme noktası var.  Sokak hayvanlarının her gün günlük olarak beslenme ihtiyaçları karşılanıyor. Onun haricinde sağlık ihtiyaçları var. Sağlık ihtiyaçlarını burası karşılıyor. Herhangi bir trafik kazası hastalık durumunda veya kısırlaştırma işlemleri gibi durumlar olduğu zaman buraya geliyorlar. Burada sağlık hizmetlerini alıyorlar. Sevgiye olan ihtiyaçlarını da mahallelerdeki hayvan severler tarafından almış oluyorlar. Elimizden geldiğince onların rahat etmesi için çalışıyoruz.

Türkiye’de hayvan hakları yasası neler söylüyor? Ne kadarı hayata geçmiş durumda?

Türkiye’deki hayvan hakları yasası 2004’te çıktı. Yanılmıyorsam İsviçre’nin yasasını aynı şekilde biz aldık. Yasanın ufak bir bölümünden bahsedeceğim;  Dogo Argentino, Pitbull, Japon Tose gibi ırkları yasa bizde yasak kategorisine alıyor. Aslında bakarsanız bizde 2004’e kadar Dogo Argentino diye bir ırk yok. Sırf yasak diye insanlar bizde o ırkı beslemeye başladılar. Bunun gibi yanlış bir sistem var. Aslında bunun böyle olmaması gerekiyor. Her hayvan için karakter analizi yapılması lazım. Hayvanın mizacına bakılıp ona göre bir yasaklama konulabilir. Bu hayvan sokakta olmaz denilip o hayvan bakımevinde tutulabilir. Veya insanlardan uzak tutulabilir. Karakterine uygun bir çiftliğe konulabilir. Çünkü zaten bu hayvanın amacı koruma.  Mahallesinde saldıran hayvan da aslında aynı durumu sergiliyor. Kendi mahallesini koruduğu için insanları ısırıyor. Bu yüzden baktığın zaman aslında yasa çok iyi bir yasa değil. Yasanın revize edilmesi gerekiyor.

 

 

Hayvan barınaklarının durumu nedir? Yeteri kadar yardım alıyor musunuz?

Zaten burası bağış kabul etmiyor. Hayvan severlerden bir bağış almıyoruz. Direkt devlet bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Ne ihtiyacımız olduğunu söylesek yapıp bize yardımcı oluyorlar. İstanbul için durum iyi. İstanbul’daki barınakların durumu anadoludaki barınakları göre iyi. İstanbul için barınaklar yeterli.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan toplu hayvan katliamlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ne yazık ki çok acı bir olay.  Olmaması gereken bir olay.  İnsanların en azından hayvanları sevmese bile yaşama haklarına saygı göstermesi gerekiyor.  Çok üzücü bir olay tabi. İnşallah bir daha böyle bir olay yaşanmaz.  Dediğim gibi bu yasa biraz daha üzerine oturulup kafa yorulduğu zaman daha kalıcı bir çözüm bulunduğu zaman bu tür olaylarından yaşanmayacağını temenni ediyoruz.

Sahipsiz hayvanlara karşı acımasız ve zalim insanlara engel olmak için neler yapılabilir?

Bu durum tamamen eğitimle alakalı bir durum. Bu yüzden biz belediye olarak da ben mesela her Çarşamba günü 3. ve 4. sınıf öğrencilerine okulda eğitim veriyorum. Büyüdükten sonra insanlar değişmiyor demiyim ama biraz daha düşünceleri kalıplaşıyor. O yüzden onlara bir şey öğretebilmek zor oluyor. O yüzden biz bu işi küçük yaşta çocuklara öğretelim dedik. Gelecek nesilleri kurtarabilmek adına. Çocuklara eğitim veriyoruz ki yarın öbür gün bu tür sıkıntıları yaşamayalım. Tabi yasada hayvanlara eziyete direkt ceza yaptırımda gelecek. Hayvanlara bir mal gibi olmaktan çıkıp hayvanlarında bir canlı olduğunu anlayıp onun üzerine hapis cezası gelecek.  Hayvanlara yapılan bu eziyetlerde bu durumda caydırıcı olacaktır. İnşallah önüne geçilecek.

 

 

İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, 4 Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı, 1 Hayvan Hastanesi ve Bakımevi ve 1 Hayvan Aşılama ve Tedavi Ünitesi olmak üzere 6 birimde sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Hayvanların aşılama, kısırlaştırma, tedavi, bakım ve beslenmesi buralarda yapılıyor. Ayrıca VetNet (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayvan Kayıt Sistemi) veritabanı ile sahipli ve sahipsiz hayvanlar kayıt altına alınıyor. 200’e yakın beslenme noktasında sokak kayvanlarını besleyen  İBB, ayrıca yaralı, sakat ve aç durumdaki hayvanlar için  ALO 153 hattını kurdu. Bu sayede mobil ekipler, o noktalara yönlendiriliyor ve hayvanlara gereken müdahale sağlanıyor. Sokak hayvanlarına yönelik olan bu hizmetler, Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’nün 410 personeli ve 26 adet hayvan nakil aracı ile gerçekleştiriliyor.

 

 

Yorum Yap

You don't have permission to register